Juhoafrická republika patrí k najvyspelejším krajinám afrického kontinentu. Hlavným lákadlom tohto štátu sú národné parky, ktorých je tu celkom trinásť. Najväčším zážitkom je pozorovanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Na stretnutie s krásnymi cicavcami aj nebezpečnými šelmami tu nikto dlho nečaká. Územie JAR ukrýva enklávu, samostatné kráľovstvo Lesotho.
Juhoafrická republika je v súčasnosti parlamentná republika s prezidentom na čele. V 15. storočí tu odštartovala kolonizácie a JAR obývali Holanďania, Nemci a nakoniec Briti. JAR sa zúčastnila 2. svetovej vojny, po nej zvíťazil vo voľbách režim sympatizujúci s hnutím apartheidu. Až v roku 1961 získala krajina nezávislosť.
K vstupu na územie JAR potrebujú Slováci platný cestovný pas. Pri pobyte kratšom ako 90 dní nepotrebujete vízum, pri dlhších návštevách sa ohľadne nich obráťte na zastupiteľské úrady JAR u nás. Maloleté osoby so sebou musia mať rodný list alebo jeho úradne overenú kópiu s menami oboch rodičov, listina musí byť tiež preložená do angličtiny. Pokiaľ s maloletým cestuje len jeden rodič, potrebuje k tomu písomný súhlas druhého rodiča (dokument musí byť tiež v angličtine) a kópiu jeho cestovného dokladu.
Doporučené (nie povinné) sú očkovania proti hepatitíde typu A a B. Lekárska starostlivosť je v JAR kvalitné a ľahko dostupná.
Základom pre dnešnú vlajku JAR je vlajka holandská - červený, biely a modrý vodorovný pruh. Vodorovné písmeno Y značí snahu o zbližovanie jednotlivých skupín krajiny. Viac farieb na vlajke zase znamená rozmanitosť a odlišnosť týchto skupín.
Väčšina obyvateľov Juhoafrickej republiky je kresťanská (68%), 28,5% obyvateľov vyznáva pôvodné kmeňové náboženstvo, 1,5% tvoria moslimovia, 1,4% hinduisti. Zvyšok vyznáva iné náboženstvá.
Základným jazykom pre dorozumenie je pre turistov v JAR angličtina. Úradných jazykov je však celkom jedenásť. Okrem angličtiny, ktorá je na 4. mieste medzi nimi, ide o afrikánčinu, ďalej jazyky isiZulu, isiNdebele, isiXhosa, Sependi, Sesotho, Setswana, siSwati, Tschivenda a xitsonga.
Juhoafrická republika má svoju vlastnú menu, je ňou juhoafrický rand (skratka ZAR). 1 ZAR = 100 centov. Ľahko tu vymeníte doláre a eurá, bez problémov si vyberiete peniaze z bankomatu alebo zaplatíte kartou (mimo trhovisko). Jeden ZAR zodpovedá asi 0,056 EUR.
Gramotných je asi 86,4% obyvateľov Juhoafrickej republiky.
Záchranná služba a hasiči v JAR majú číslo 10177, polícia 10111, pomôcť sa dovoláte aj na čísle 112. Informáciu o iných telefónnych číslach získate na 1023.
Z Prahy do Juhoafrickej republiky trvá cesta lietadlom 16-24 hodín v závislosti na vybranom spoji.
V období stredoeurópskeho času je v JAR posun +1 hodina, v dobe letného času nie je posun žiadny.
Väčšina územia JAR má subtropické podnebie. Pri pobreží je stredomorské a vo vnútrozemí suché podnebie. Veľké rozdiely sú medzi teplotami v západnej a východnej časti krajiny. Na západe je suché teplé leto s teplotami okolo 25 ° C, na východe je v lete vlhko, teploty dosahujú 35 ° C a v zime 20 ° C. Vo vyšších nadmorských výškach i mrzne. Dažde sú väčšinou krátke a prudké.
Vo väčšine miest a rezervácií je voda z vodovodnej siete pitná. Balenú vodu možno kúpiť v supermarketoch a obchodných centrách. Stravu si môžete kúpiť takisto v supermarketoch alebo sa dobre najesť v niektorej z miestnych reštaurácií.
Všetko potrebné môžete nakúpiť v supermarketoch a obchodných centrách. Na trhoch a pri stánkoch so suvenírmi a iným tovarom dohadujte, oplatí sa to.
Po Juhoafrickej republike možno pohodlne cestovať vlakom, ale aj autom alebo autobusom. Spevnených ciest je tu dosť. Pri cestovaní autom sa držte na hlavných cestách a odpočívajte na benzínových staniciach, nie na samote. Neodporúča sa zastavovať stopárom alebo ľuďom s pokazeným autom - môže to byť pasca. V krajine tiež fungujú štátne aerolinky a je tu aj mnoho súkromných leteckých spoločností.
V Juhoafrickej republike sú elektrické zásuvky tzv. starého britského štandardu s jedným väčším uzemňovacím kolíkom a s dvoma menšími kolíkmi. Poslúži vám adaptér na britskú normu. Napätie je 220 V a 50 Hz.
JAR je považovaná za krajinu s najvyšším počtom demonštrácií, ktoré sú dôsledkom nedobrých životných podmienok pre mnoho občanov. Jedným z nich je napríklad ekonomická nerovnosť medzi belochmi a černochmi. Aj z toho dôvodu je v JAR vyššia miera drobné kriminality - turisti by si mali dávať pozor na svoje osobné veci a nenosiť príliš viditeľne drahé šperky.
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2024 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT