Vietnam - dôležité info o pred cestou

Vietnam, celým názvom Vietnamská socialistická republika, je krajina so strhujúcou históriou, s kultúrnym vplyvom Číny a Indie, s nádhernými a drsnými horami aj jemnými vlnkami Juhočínskeho mora. Práve rozmanitosť krajiny, kultúrne bohatstvo aj úžasné ľudové zvyky a sviatky priťahujú do Vietnamu turistov z celého sveta.

Vstupné formality

Občania SR, držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Vietnamskej socialistickej republiky vízum. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Vietnamu v Bratislave alebo požiadať o elektronické víza (e-visa). Českí občania si ho môžu vybaviť v Prahe. Toto vybavenie trvá týždeň.

Očkovanie a lekár

Pred návštevou Vietnamu, respektíve jeho turistických centier, nemusíte riešiť žiadne špeciálne očkovanie. V prípade, že budete potrebovať lekársku pomoc, nájdete v turistických centrách vždy kvalitné zdravotnícke zariadenia.

Ak sa chystáte mimo turistické centrá, je lepšie nechať sa očkovať proti žltačke typu A a B, chrípke, tetanu, encefalitíde, brušnému týfusu a tuberkulóze. V horských oblastiach sa môžete stretnúť s maláriou.

Vydejte se prozkoumat krásu Vietnamu ze všech stran.

Politické usporiadanie

Vietnam je socialistická republika na čele s prezidentom. Zem bola svojho času pod nadvládou Číny, potom bola francúzskou kolóniou, následne prešla nadvládou Japonska. Vietnam bol jeden čas rozdelený na dve časti, v roku 1976 však došlo opäť k spojeniu a vzniku jednotnej krajiny. Od tej doby je Vietnam nezávislý.

Jazyk

Úradným jazykom vo Vietname je vietnamčina, ako druhá reč je tu rozšírená angličtina a dohovoríte sa tu i francúzsky. Vyskytuje sa aj čínština a khmérčina, mon-khmérčina a malajčina.

Mena

Vietnam má svoju vlastnú menu zvanú dong (d). Sekundárne menou sú americké doláre, vymeniť tu môžete aj euro a tiež tu je možné používať väčšinu platobných kariet. Jeden vietnamský dong sa rovná 0,000037 euro.

Nádhernou zelení Vietnam přímo oplývá.

Gramotnosť

Asi 94% obyvateľov Vietnamu je gramotných.

Dôležité telefónne čísla

Záchranná služba vo Vietname má telefónne číslo 115, polícia 113.

Doba letu

Priemerná doba letu z Viedne do Vietnamu je cca 15 hodín, s medzipristátím.

Časový posun

Oproti nášmu časovému pásme je vo Vietname +6 hodín, v období letného času +5 hodín.

Počasie

Sever Vietnamu sa nachádza v subtropickom pásme, juh v tropickom. Počasie závisí na tom, kde sa práve nachádzate a v akom období. Zimy v horách sú kruté a mrazivé, v nižších polohách sa priemerná ročná teplota pohybuje medzi 21 ° C na juhu a 27 ° C na severe.

Na počasie má vplyv aj monzúnové prúdenie. Zimný monzún zo severovýchodu pôsobí od októbra do marca, v jeho dôsledku je na severe krajiny vlhká a studená zima. Na juhu je v tej dobe teplo a sucho. Na juhu Vietnamu sa striedajú dve obdobia - obdobie dažďov (máj-november) a obdobie sucha (december - apríl). V júni až v auguste je tu najdaždivejšie, horúco a dusno býva hlavne v marci až máji.

Nápoje a strava

Vietnamská kuchyňa je veľmi pestrá. Jej súčasťou je samozrejme ryža a zelenina. Ak si chcete dopriať niektorú z miestnych lahôdok, ochutnajte tiež ryby či morské plody a jarné závitky. Iste vám učaruje aj lokálne ovocie, ktoré možno nepoznáte - napríklad longan alebo durian.

Odporúčame nepiť vodu z kohútika a radšej sa spoľahnúť na balenú vodu. Tú zoženiete v každom obchode a samozrejmosťou je aj v hoteloch a reštauráciách.

Nákupy

Nakupovanie si vo Vietname môžete užiť dosýta, pochopiteľne predovšetkým vo veľkých mestách, napríklad v Nha Trang, Hočiminovom meste alebo v Hanoji. K dispozícii budete mať samostatné obchody aj nákupné centrá. Priviezť si odtiaľto môžete oblečenie, obuv a najrôznejšie darčeky a suveníry pre seba i svojich blízkych.

Vietnamci jsou milí a pohostinní.

Doprava

Po Vietname sa dá celkom pohodlne cestovať autobusom, pretože práve autobusy jazdia takmer všade. Skvelé je tiež požičať si motorku alebo moped. Počítajte však s tým, že obyvatelia Vietnamu sa často neriadia predpismi, jazdia do protismeru jednosmeriek alebo po chodníku. Dobré je tiež vedieť, že cesty v odľahlejších oblastiach nebývajú v dobrom stave.

Dobre tu jazdia aj vlaky, aj keď je ich tempo trochu pomalšie. Najvyužívanejšou traťou je Hanoi - Sapa alebo Hanoi Hue. Pomerne nízke ceny dovoľujú miestnym i turistom využívať tiež vnútroštátnu leteckú dopravu. Najmä na juhu krajiny môžete dodnes využiť vozenie rikšou.

Obyvatelia

  • Viac informacií o obyvateľoch a kultúre tu.

Elektrické napätie

Napätie sa pohybuje medzi 220 a 240 V a zásuvky sú veľmi podobné tým českým. Na izbách v hoteli aj v iných ubytovacích zariadeniach zvyčajne nájdete viac druhov zásuviek a niektoré budú pravdepodobne vyhovovať. Adaptérom ale nikdy nič nepokazíte a budete mať istotu.

Vlajka

Podklad vlajky je červený, na ňom je žltá 5-cípa hviezda. Hviezda ako celok symbolizuje jednotu národa, každý cíp potom znázorňuje jednu vrstvu obyvateľstva - intelektuálov, roľníkov, robotníkov, obchodníkov a vojakov. Vlajka v tejto podobe vznikla už na začiatku 40. rokov 20. storočia, ale používať sa začala až v roku 1945. Do roku 1955 mala hviezda plnší tvar, od roku 1955 už sa ďalej nemenila.

Náboženstvo

Cez 80% obyvateľov Vietnamu je bez vyznania, asi 9% sa hlási k budhizmu, necelých 7% ku kresťanstvu, vyznávači Hoa hao tvorí 1,5%, Cao Dai 1,1% a necelé 1% sú moslimovia.

Na čo si dať pozor

Po Vietname sa môžete pohybovať ľubovoľne s výnimkou zakázaných vojenských zón a horských oblastí, ktoré obývajú menšiny - do nich smiete len s vietnamským sprievodcom alebo s povolením. Vietnam je všeobecne bezpečná krajina. Dávajte si však pozor na hygienu, ktorá je tu trochu horšie - zvlášť sa to týka konzumácie pokrmov a nápojov.

unknownUnknown ,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia