Peru - dôležité informácie pred cestou

Tretí najväčší štát Južnej Ameriky sa rozkladá na jej západnom pobreží, po oboch stranách Ánd pri Tichom oceáne. Nie nadarmo sa mu hovorí "indiánsky štát". Peru totiž ponúka mnoho zvláštností a kontrastov, ktoré fascinujú turistov a cestovateľov z celého sveta. Samotný názov krajiny znamená v preklade "dostatok" a pochádza z doby existencie bohatej a slávnej ríše Inkov, o ktorej zánik sa pričinili španielski dobyvatelia.
Samotnú vyspelosť pôvodnej civilizácie dokazujú zachovalé stavby obdivuhodných kamenných pevnosťou vysoko v neprístupných horách. Príkladom je majestátne Machu Picchu, posvätné miesto Inkov slúžiace na uctievanie boha slnka alebo horské mesto Cuzco. Tajomstvo tohto miesta podčiarkujú treba záhadné obrazce v púšti Nazca. Tak ako tak je Peru miestom, ktoré uchváti aj tie najnáročnejšie cestovateľov. Poďme sa spoločne zoznámiť s touto tajomnou krajinou.

Festival Slunce

Politické usporiadanie

Oficiálny názov Peru znie Peruánska republika (República del Perú). Tá je od roku 1979 republikou s prezidentským systémom. V roku 1992 došlo k rozpusteniu dvojkomorového parlamentu, o ktoré sa zapríčinil vtedajší prezident Alberto Fujimori. Zároveň podporil vznik novej ústavy, ktorá bola prijatá o rok neskôr. Ústavou bol zaistený jednokomorový parlament a silnejšie právomoci pre prezidenta. V roku 2003 sa začal proces decentralizácie.

Prezident (od roku 2016 je ním Pedro Pablo Kuczynski) je volený vo všeobecných voľbách na obdobie piatich rokov. Medzi jeho hlavné právomoci patrí riadenie a koordinácia vlády. Zároveň je tiež predsedom Rady ministrov. Jednokomorový parlament tvorí 130 členný Kongres s funkčným obdobím 5 rokov. Predsedom Kongresu je od roku 2017 Luis Galarreta.

Peru je členským štátom spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov, Únia juhoamerických národov, Pacifickej aliancie, Latinskoamerického hospodárskeho systému, Latinskoamerického integračného združenia alebo Andského spoločenstva.

Vstupné formality

Ak cestujete do Peru za poznaním alebo oddychom a vaša cesta nepresiahne obdobie šiestich mesiacov, nie sú tu vyžadované žiadne špeciálne víza ani dokumenty. Potrebný je len pas, ktorý bude platný ešte šesť mesiacov po návrate späť do rodnej krajiny (odporúčame so sebou vziať aj kópiu pasu, ktorá sa vám bude hodiť v prípade odcudzenia alebo straty pôvodného dokumentu).

Pri vstupe do krajiny obdržíte migračnú kartu TAM (Tarjeta Andina de Migraciones), ktorej dve časti vyplníte ešte pred samotnou pasovou kontrolou, kde vám informácie na karte potvrdí úradník pasovej kontroly a kartu navráti. Lístok následne odovzdávate pri vycestovaní z krajiny.

Ak by ste kartu stratili, vytvárate si na nepríjemné administratívne problémy a povinnosť úhrady správneho poplatku. Pri vstupe do krajiny budete okrem migračnej karty vyplňovať aj colné vyhlásenie.

Pokiaľ do Peru cestujete na dobu, ktorá presiahne 183 dní (alebo za iným ako turistickým účelom), je potrebné si obstarať vízum na veľvyslanectve Peru v Prahe. Dĺžka pobytu v tomto prípade môže činiť iba deväťdesiat dní s možnosťou následného predĺženia na migračnom úrade v Peru.

Očkovanie a lekár

Pri cestách do Peru nie je vyžadované žiadne povinné očkovanie. Výnimku tvoria iba cestovatelia, ktorí do krajiny prichádzajú z endemických oblastí výskytu žltej zimnice. Títo musia predložiť certifikát o očkovaní proti žltej zimnici.

Pokiaľ do krajiny cestujete, prekontrolujte si váš očkovací preukaz, prípadne sa nechajte opätovne preočkovať. Čo sa týka odporúčaných očkovaní, patrí medzi ne napríklad hepatitída typu A a B. Pred cestou by ste nemali vynechať ani očkovanie proti tetanu a brušnému týfusu.

Čo sa týka lekárskej starostlivosti, stále je potrebné myslieť na to, že Peru je rozvojová krajina, so značným podielom súkromných vplyvov v zdravotníctve a veľkým korupčným potenciálom. S kvalitnejšou zdravotnou starostlivosťou môžete počítať iba v mestách. Ak by ste chceli tunajšie zdravotníctva porovnávať s tým európskym, zamierte radšej na súkromnú kliniku.

V Peru totiž existujú tri typy nemocníc. Ako prvý spomenieme reťazec štátnych nemocníc, ktorý sa tu volá "mins". Tento reťazec ponúka poistenie zadarmo len pre hŕstku najchudobnejších obyvateľov Peru. O tom, kto bude mať na bezplatné poistenie nárok, rozhoduje schvaľovacia komisia. Do nemocnice ale samozrejme môže prísť ktokoľvek.

Ďalším typom štátnych nemocníc sú tzv. EsSalud. Do tejto siete spadá väčšina pracujúcich a spoločnosti a je určená pre strednú triedu. Ak teda nastúpite do práce v Peru, s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať poistku na tento druh nemocníc.

Posledným typom sú súkromné kliniky, na ktorých si platíte úplne všetko. Na druhú stranu za vynaložené peniaze získate pomerne kvalitné služby.

Veľkým problémom sú dlhé čakacie lehoty. Ak vás napríklad lekár štátnej nemocnice odošle na náročné vyšetrenie, počítajte s čakacou dobou siahajúcou niekoľko dlhých mesiacov. Rad osôb tak túto situáciu rieši návštevou súkromných kliník.

Najkvalitnejšie a najmodernejšie zdravotníctvo na vás čaká v Lime. Počítajte však s tým, že starostlivosť tu je naozaj finančne nákladná. Preto je dobré vybaviť sa z domova všetkými potrebnými liekmi, prípadne aj ďalším zdravotníckym materiálom, ktorý sa vám môže na ceste hodiť. Odporúčame tiež dojednať primerané cestovné pripoistenie s dostatočnými limitmi.

Vlajka

Vlajku Peru tvoria tri rovnako široké zvislé pruhy vyvedené v červenej a bielej farbe. Uprostred vlajky nájdete štít zo štátneho znaku z roku 1825, ktorý obopínajú dve zelené ratolesti, Vavrínová a palmová, spojené dole červenou stuhou. Čo sa týka štítu, ten je delený a v hornej časti polený. V prvom modrom poli je vyobrazená žltá lama, v druhom (bielom) zelený chinínovník. V spodnej časti nájdeme žltý roh hojnosti s vysypanými žltými mincami, symbolizujúci nerastné bohatstvo. Nad štítom je zelený vavrínový veniec ku cti hlavného mesta Limy. Červená farba vlajky symbolizuje krv bojovníkov za slobodu, biela právo a spravodlivosť. Vlajku v tejto podobe Peru používa od roku 1825.

Náboženstvo

90% veriacich v Peru tvoria rímski katolíci. Toto náboženstvo sem bolo privedené španielskymi dobyvateľmi. Od roku 1973 ale existuje v Peru úplná náboženská sloboda. Pretože tu žije nespočetné množstvo kmeňov, dochádza tu k prelínaniu kresťanstva s miestnymi náboženskými rituálmi. Okrem rímskych katolíkov tu žije aj menšie množstvo protestantov, židov a moslimov.

Jazyk

Oficiálnym a úradným komunikačným jazykom Peru je španielčina, kečuánčina a ajmarština.

Mena

Oficiálnou menou Peru je peruánsky nuevo sol (PEN). Priemerný kurz meny peruánskeho nuevo sol je asi 0.2261 €.

Gramotnosť

Asi 88,7% obyvateľov Peru je gramotných.

Dôležité telefónne čísla

Čísla na turistickú políciu sú rovno dve: 225-8699 a 225-8698. Všeobecné číslo na polici je 105, hasičov zavoláte prostredníctvom čísla 116, prvá pomoc číslom 115.

Doba letu

Peru je od nás vzdialené asi 11 140 kilometrov. Približná doba letu (pri priemernej rýchlosti 800 km / h) je teda stanovená na necelých 14 hodín.

Časový posun

Oproti nášmu časovému pásme je v Peru o 6 hodín menej.

Počasie a podnebie

V Peru môžete naraziť na podnebie dusných trópov, až po snehom pokryté vrcholky hôr s riedkym vzduchom. Najvhodnejšia doba pre cestovanie do pobrežných oblastí je od novembra do apríla (17-29 ° C), do hôr od apríla do novembra a do pralesov od júna do augusta.

Nápoje a strava

Veľa sprievodcov tvrdí, že jedlo a pitie je v Peru jedinečné a uspokojí aj tie najrozmaznanejšie jazýčky. Cestovatelia, ktorí už Peru preskúmali a miestne špeciality mali možnosť ochutnať, im dávajú a zároveň nedávajú za pravdu. Uznávajú, že chuť tradičných pokrmov je naozaj vynikajúca. Na druhú stranu ľutujú, že pravých peruánskych špecialít je pomerne málo. Na čom si môžete pochutnať? Vyskúšajte napríklad nasledujúce pokrmy.

Mäsožravci si iste pochutnajú na Lomo Saltado - steaku vyprážanom s cibuľou, paradajkami a zemiakmi, ktorý je najčastejšie podávaný aj s ryžou. Tento obľúbený pokrm je servírovaný prakticky v ktorejkoľvek reštaurácii, do ktorej vstúpite. Za zmienku určite stojí aj nevarený morský ostriež - Ceviche de Corvina, ktorý je marinovaný v citróne, chilli a cibuli a podávaný studený s varenými zemiakmi. Ak milujete polievky, nevynechajte tú s názvom Sopa a le Criolla. Ide o ľahko korenistú slížovú polievku s hovädzím mäsom, vajcami, mliekom a zeleninou.

tradiční Peruánská zeleninová polévka

Zo sladkých jedál vám miestni milo radi naservírujú treba Arroz con leche - sladkú ryžovú kašu, ktorá je skvelou sladkou bodkou po výdatnej večeri.

Peruánska kuchyňa sa v mäse zameriava najmä na hydinu či ryby, v menšej miere sa môžete stretnúť s hovädzím alebo Lami mäsom. Raritou je ale mäso zvané "cuy". Ak by ste nevedeli, čo si pod ním predstaviť, prezradíme vám, že ide o morča upravované na najrôznejšie spôsoby. Podáva sa ale iba pri výnimočných, ba dokonca slávnostných príležitostiach.

Čo sa týka kuracieho mäsa, tiež to je upravované na nespočetné množstvo spôsobov. Stretnúť sa môžete s klasickou pečenú variantom v podobe "pollo asado" alebo variantom, kedy je kurča vyprážané na prírodný spôsob a podávané s ryžou alebo zemiakmi. Obľúbené je aj kura "aji de gallina", ktoré predstavuje vlastne kurča naložené v delikátnej zmesi zo žltých chilli papričiek.

Hovädzie mäso sa často pripravuje ako "Lomo saltado". Tajomstvo jeho chuti spočíva v zmesi byliniek, cesnaku a chilli. Bohužiaľ nie vždy sa v reštauráciách trafia do chuti s tuhosťou mäsa. Niekedy si hold dosť dlho "požujete".

Ak máte chuť na ryby a morské plody, ochutnajte peruánske národné jedlo "ceviche" - surové morské plody alebo ryby marinované v limetkovej šťave a chilli papričkách. Pokrm dostanete naservírovaný spoločne s cibuľou, kukuricou a zemiakmi.

Zabudnúť nesmieme ani na nápoje. Tradičným peruánskym nápojom vyrábaným z kukurice je mierne alkoholická chicha (CICA), ktorý miestni prezývajú pivo. S našim pivom ale nemá nič spoločné. Peruánci tiež veľa popíjajú čaj z koky, alebo anízový čaj.Ochutnať môžete tiež tunajšiu pálenku Pisco vyrábanú z vína.

Ak vám príde jej chuť príliš výrazná, môžete si rozkázať drink menom "pisco sour", ktorý obsahuje nielen spomínanú pálenku, ale aj limetky, cukor, ľad a surový vaječný bielok. Ochutnať musíte aj tradičné "Inca Colu" - nesmierne sladký, žiarivo žltý nápoj s chuťou po žuvačkách Pedro. Pochutnať si ale môžete tiež na čajoch s prídavkom koky alebo anízový čaj, ktorý príjemne zahreje.

Nákupy

Všetko potrebné možno kúpiť v obchodných centrách a supermarketoch. Na väčšine navštívených miest je možnosť zakúpiť typické suveníry. Ak potrebujete kúpiť viac suvenírov naraz, odporúčame zamieriť priamo do Limy, kde kúpite všetko od fajky z džungle po vlnené pončo z hôr. Ceny však bývajú o niečo vyššie, avšak kvalita a výber je zodpovedajúca. Odporúčame prejsť pár obchodov a porovnať jednotlivé ceny suvenírov. Zdá Ak sa vám ich cena stále vysoká, zamierte na trhy alebo do menších dediniek, kde sú zvyknutí na zjednávanie.

Doprava

Do Peru budete cestovať s nejakou leteckou spoločnosťou. Ak sa budete chcieť dostať do odľahlejších častí krajiny, aj v tomto prípade sa bez leteckej spoločnosti nezaobídete. Lietadlo je jednoznačne spôsob, ako ušetriť veľa času, avšak za adekvátnu cenu. Letenky predávajú predajcovia leteniek alebo cestovnej kancelárie vo všetkých väčších mestách. Lety bývajú väčšinou plné a dostať rezerváciu na krátke lety môže byť niekedy problém. Počítajte tiež s tým, že ku všetkým letenkám predaným v Peru sa pripočítava 18-percentná taxa.

Medzi jednotlivými mestami môžete celkom obstojne a pohodlne cestovať aj medzimestskou autobusovou dopravou. Lístky sú pomerne lacné. Autobusom sa môžete dostať prakticky všade s výnimkou hôr, pralesov a Machu Picchu. Zo spoločností, ktoré autobusovú prepravu ponúka, môžete odporučiť najmä dve - Ormeno a Cruz del Sur. Ak sa nikam neponáhľate, ale zároveň chcete ušetriť, môžete staviť aj na autobusy spoločnosti CIVA a Expres Sudamericana. Chcete si dopriať trochu toho luxusu? Potom využite luxusné autobusy Imperial or Similar.

Veľmi podobná situácia platí aj pri mestskej autobusovej doprave, ktorá je síce preplnená, ale cenovo prijateľná. V autobuse si môžete sadnúť, kam len chcete. Ak potrebujete, aby autobus zastavil, zakričte "baja".

Na cestovanie po Peru môžete využiť aj vlaky, ktoré sa tu delia na dve triedy. Druhá trieda síce býva lacná, ale preplnená, nepohodlná a plná zlodejov. Preto voľte radšej prvú triedu, ktorá je síce o 25% drahšia, na druhú stranu však poskytuje neporovnateľný komfort.

Čo sa týka lodnej prepravy, tú pri pobreží prakticky nenájdete. V nížinách na východe krajiny je ale lodná doprava nezastupiteľná. Jazdia tu dva typy lodí - malé zakryté kanoe a veľké nákladné lode. Malé lode fungujú ako "vodné autobusy" a taxíky a väčšinou dokážu naraz prepraviť maximálne 24 osôb.

Uprednostňujete cestovanie taxíkom? Potom pozor na to, ku komu sadáte. Mnoho Peruáncov si totiž na sklo napíše fixkou "taxi" a je z nich "taxi". Vždy si preto pred cestou dohodnite záväznú cenu a na tej pri vystupovaní trvajte. Taxíky sú tu prakticky na každom rohu.

Asi najmenej výhodná a ekonomická je možnosť prenájmu automobilu. Automobilové požičovne nájdete najviac v Lime, počítajte ale s tým, že prenájom vozidla je naozaj finančne nákladný. Požičovne navyše vyžadujú, aby ste mali aspoň 25 rokov. Odradiť od požičanie áut by vás mala aj zlá kvalita ciest, agresívni vodiči a zlodeji.

Obyvatelia

V roku 2017 žilo v Peru 31 036 656 obyvateľov. V samotných mestách žije na 70% obyvateľov, z toho viac ako štvrtina v oblasti Veľkej Limy. Asi 50% obyvateľstva tvoria Indiáni (najmä kmene Kečua a Aymara), 37% miešanci indiánov a Európanov a 15% Európanov prevažne španielskeho pôvodu. Peru však obýva aj niekoľko pôvodných nekontaktovaných indiánskych kmeňov. Väčšina týchto kmeňov žije v úplnej izolácii od zvyšku krajiny, hovoria svojím jazykom a živia sa lovom, rybolovom a poľnohospodárstvom. Niektorí obyvatelia sú navyše potomkami slávnych Inkov.

Elektrické napätie

Napätie v Peru je 220 V (50 alebo 60 Hz). Pozor ale na elektrické zásuvky, ktoré sa od európskeho typu líšia. V Peru narazíte na klasické "americké zásuvky" s dvoma plochými hrotmi. Preto je potrebné cestovať s adaptérom (typ I).

Ďalšie informácie

Ak cestujete do Peru, majte na pamäti, že tu platia zvyčajné dovozné obmedzenia pre cestovateľov. Navyše je zakázané dovážať potraviny v surovom stave, viac než 200 ks cigariet, 1 liter alkoholických nápojov a pochopiteľne aj drogy. Od 1. januára 2000 nie je povolené vyvážať žiadne živočíchy pochádzajúce z voľnej prírody. Povolený je len vývoz zvierat narodených v zajatí (v chovných staniciach) s príslušnými certifikátmi.

Pozor si dávajte aj na fotografovanie napríklad na trhoviskách alebo v džungli. Niektorí Peruánci sú na fotenie citliví. Veria totiž, že im objektív fotoaparátu môže ukradnúť dušu. Rešpektujte preto ich kultúru a zvyklosti, predsa len ste tu len na návšteve.

fotografování v peru

unknownUnknown ,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia