MJANMARSKO (BARMA) - desiatky rozmanitých etnických skupín veľmi milých a priateľských obyvateľov. Príroda nebotyčných hôr aj rozľahlých planín. Pri posedení pri poháriku pravého barmského čaju v niektorej z nespočetných čajovní sa dá ľahko preniesť do dôb dávno minulých, bez náhlenia sa a súčasného zhonu.
Ak sa chystáte navštíviť Mjanmarsko, je potrebné si obstarať vízum. Vízum vybavujeme na základe potvrdenia ubytovania cez partnerskú cestovnú kanceláriu. Nutné dodať farebnú fotokópiu hlavnej strany pasu a jednu fotografiu. Vybavenie trvá 4 - 6 týždňov.
Povinné nie sú žiadne očkovania.
Hoci má Mjanmarsko iba jeden úradný jazyk - barmštinu - hovorí sa tu niekoľkými desiatkami jazykov, medzi ktorými je aj angličtina.
+ 5 a pol hodiny proti SEČ.
Elektrická sieť pokrýva iba časti strednej a východnej časti Myanmaru, väčšina elektriny je dodávaná jedinou hydroelektrárňou v Lawpite. Okrajové miesta Myanmaru sú elektrifikované miestnymi generátormi či malými hydroelektrárňami. Výpadky prúdu sú bežné. Napätie 230 V, 50 Hz. Zásuvky sú väčšinou s troma dierkami do trojuholníka, objavujú sa aj thajské s 2 dierkami.
V Mjanmarsku nie je stály česky hovoriaci sprievodca. V cene je asistencia miestnej partnerskej CK, u ktorej možno tiež zakúpiť fakultatívne výlety. Ďalej je tu možnosť vodných športov či zapožičanie bicyklov.
Národnou menou je Kyat (čat), ktorý sa delí na 100 pya. Zaujímavosťou je, že mince v Mjanmarsku neexistujú.
Čo sa týka peňazí a platenia, stále tu koluje celý rad mýtov. Všeobecne však platí, že dolárových obchodov v Mjanmarsku ubúda a turistom sa oplatí vymeniť miestnu menu. Pokiaľ do Barmy predsa len vyrážate s dolárovými bankovkami, mali by byť zachovalé. Počítajte tiež s tým, že na niektorých miestach môžu mať obchodníci problém s ohnutými alebo pomuchlanými bankovkami a nemusia ich prijať. Čo sa týka výmeny peňazí a platieb kartou, odporúčame vybrať dostatočné množstvo finančných prostriedkov na celú dobu pobytu v bankomate na letisku. Primeraný výber je cca 1 000 000 Kyat pre 3 ľudí na 2 týždne pobytu. Bankomatov je v krajine len niekoľko a navyše sa môže stať, že v nich dôjdu peniaze. S platbami kartou tu nepočítajte.
Problematické sú také bankovky, ktoré sú staršie ako rok vydania 2012. Obchodníci ich nemusia zobrať vôbec, prípadne na ne dostanete horší kurz. Absolútny limit na rok vydania je 2006 - čokoľvek staršieho neuplatníte nikde.
Všeobecne sa hovorí, že Mjanmarsko je lacná krajina. To však pre turistov neplatí. Za jedlo a ubytovanie si tu priplatíte. Odmenou vám však bude očarujúca krajina pagod a neskonalé prírodné krásy. A koľko čo vlastne stojí?
Pre Mjanmarsko je typické tropické podnebie s horúcimi vlhkými letami a teplými zimami. Striedajú sa tri obdobia. Od februára do mája býva najteplejšie a tiež zrážky sú minimálne. Od mája do októbra je monzúnové obdobie, vyznačujúce sa veľkými horúčavami, takmer denne však prší. Od októbra do februára je chladnejšie. Zemou zhruba v jej polovici prechádza obratník Raka. Podnebie je prevažne tropické, počasie ovplyvňujú monzúnové vetry prinášajúci buď vlhký alebo suchý vzduch. V Myan panujú tri obdobia - sucho a horúco, vlhko a teplo, sucho a menej horúco. Najdaždivejšie obdobie je medzi májom a septembrom, najväčší horúco býva v apríli, najsuchšie býva obdobie medzi decembrom a marcom. V súvislosti s globálnymi zmenami klímy však aj toto rozdelenie prestáva platiť a môže stať, že aj na konci novembra zažijete lejaky.
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2024 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT