Kambodža - praktické informácie pred cestou

Vstupné formality

K vstupu do Kambodže potrebujete vízum. To jednoducho získate po prílete na letisko v Phnompenhe alebo Siem Reapu alebo na pozemných hraničných priechodoch v Poipetu a Krong Koh Kongu. Aby ste vízum získali, potrebujete jednu pasovú fotografiu. Tiež samozrejme musíte mať cestovný pas, ktorý bude platiť ešte 6 mesiacov po vstupe do krajiny, a sumu 30 USD. Vízum si môžete vybaviť aj online, za poplatok 37 USD. Bežné turistické vízum platí 30 dní.

Očkovanie a zdravie v Kambodži

Pred vstupom do Kambodže nemusíte absolvovať žiadne špeciálne očkovanie, ale niektoré nie sú na škodu. Očkovaním proti žltačke typu A a B, proti brušnému týfusu a tetanu nikdy nič nepokazíte. S očkovaním proti cholere získate aspoň nejakú šancu, že sa vám vyhnú bežné cestovateľské črevné ťažkosti, ktoré na turistov v krajinách s nižším hygienickým štandardom číhajú. Cholera sa tu však nevyskytuje, rovnako tak žltá zimnica. Endemicky sa vyskytuje malária a proti japonskej encefalitíde je lepšie sa nechať očkovať, ak sa chystáte zdržiavať na vidieku a v odľahlejších oblastiach krajiny, obzvlášť v období dažďov (od mája do októbra).

Komunikácia

V Kambodži sa síce hovorí khmérčinou, ale rozšírená je aj angličtina. V zdravotníckych strediskách sa tak bez väčších problémov dohovoríte.

Nápoje a stravovanie v Kambodži

Zaujíma vás, čo by ste mali v Kambodži ochutnať? Potom sa teda pripravte na tunajšiu kuchyňu, ktorá je na jednej strane veľmi podobná thajskej a laoskej, na druhú stranu je však citeľne menej ostrá. Snáď najkonzumovanejším nápojom je zelený čaj, ďalej potom pivo a káva s mliekom. Vodu odporúčame piť len balenú, prípadne na každom rohu kúpite aj iné nealkoholické nápoje. Piť nebalenú vodu je tu dosť riskantné.

Elektrické napätie

Elektrický prúd je na väčšine územia s napätím 220 V / 50 Hz. Bežné zástrčky sú na dva kolíky, v hoteloch nájdeme aj iné typy. Odporúčame zohnať si vhodnú redukciu.

Časový posun

Časový posun je +6 hodin oproti SEČ.

Výlety a sprievodca

V Kambodži nie je stály česky hovoriaci sprievodca. V cene našich zájazdov je ale asistencia miestnej cestovnej kancelárie. Tá tiež zaisťuje fakultatívne výlety a aktivity, napríklad šnorchlovanie pri niektorom z blízkych ostrovčekov, expedíciu do národného parku Ream alebo prehliadku letoviska Kep-sur-Mer.

Prenájom automobilov v Kambodži

Auto si môžete požičať v hlavnom meste, nezabudnite si ho však včas zarezervovať. Na iných miestach je to pomerne neisté a ak potrebujete sa presúvať, zvoľte radšej tuk tuk alebo iný spôsob dopravy. Tiež sa pripravte na to, že tunajšie doprava nie je ani zďaleka tak organizovaná ako v Európe.

Mena

Miestny menou je riel, v obehu sú ale aj americké doláre, ktoré vám budú stačiť. Tie odporúčame mať so sebou, hlavne v menších bankovkách, pretože rozmeniť tie veľké je tu zložité. Čierny trh viac-menej neexistuje, v pouličných zmenárňach je kurz rovnaký ako v tých oficiálnych. S Eurom sa tiež v zmenárňach nemusíte báť. Vo väčšine hotelov a reštauráciách, hlavne v mestách, sa dá platiť kartou, v drahších obchodoch tiež. Radíme ale nespoliehať na to a mať pri sebe dostatok financií v hotovosti.

Zmenárne, bankomaty

Čo sa týka zmenární a bankomatov, tie nájdete obvykle v každom meste v hoteloch, obchodoch či na ulici. V žiadnom prípade ale nezamieňajte peniaze na ulici. Ideálne je, ak peniaze vymeníte v banke. Ak cestujete na ostrovy, počítajte s tým, že tu nie sú prakticky žiadne bankomaty ani zmenárne. Vezmite si so sebou preto dostatok peňazí v hotovosti.

Ceny v Kambodži

Oficiálnou menou Kambodži je kambodžský riel (KHR). Platí sa tu mincami o hodnote 50, 100, 200 a 500 rielov a bankovkami 50, 100, 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 rielov. Okrem rielov tu ale môžete pomerne bežne zaplatiť americkým dolárom. Na cesty ale odporúčame zameniť menšie bankovky.

trhy

Koľko čo stojí?

Kambodža patrí medzi nesmierne chudobné a lacné destinácie. Oproti slovenským pomerom tu zaobstaráte ďaleko výhodnejšie jedlo, pekné ubytovanie aj oblečenie. Za noc v menšom hosteli zaplatíte zhruba 6 Eur. V 4 hviezdičkovom hoteli potom pôjde asi o 37 Eur. Jedlo vás v lacnej reštaurácii vyjde cca na 3 Eurá, za polliter domáceho piva zaplatíte asi 0,80 Eur. Tretinková fľaša coly stojí asi 0,60 Eur. Voda je ešte o polovicu lacnejšie. Espresso stojí zhruba 1,20 Eur.

mniši v chrámu

Čo robiť v Kambodži

Ako už bolo povedané, tým zrejme hlavným, za čím do Kambodže turisti jazdia, sú nádherné chrámy a iné architektonické, kultúrne a duchovné pamiatky. Po ich poznávaní si tu ale tiež môžete užiť božský život na plážach, ktoré akoby sem niekto vystrihol priamo z raja. Na svoje si tu prídu aj milovníci potápania. Odporúčame tiež výlet do miest a dediniek, v ktorých sa stretnete so všedným životom obyčajných ľudí. Tí sú mimochodom veľmi milí, prívetiví, a keď to bude v ich silách, radi vám poradia a so všetkým pomôžu.

Kam ísť

Kambodža ako taká je skôr krajinou, ktorú berú cestujúci do Thajska ako možný doplnok. Pokojne sa tu ale dá stráviť celá dovolenka. A bude veľmi pestrá! Rozhodne sa musíte vydať k Angkor Wat, bez toho ako by ste v tejto krajine ani neboli. Zamierte tiež do Sihanoukville, čo bolo obľúbené stredisko francúzskej smotánky už v 20. a 30. rokoch 20. storočia. Nájdete tu nádherné pláže, koralové útesy a krištáľovo čistú vodu. Nesklame vás ani výlet k jazeru Tonlé Sap a prehliadka metropoly Phnompenh.

unknownUnknown ,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia