Neuveriteľne rozmanitá príroda, minerálne bohatstvo, prekrásne národné parky, ale i pamätníky a monumenty, ktoré pripomínajú doby dávno minulé – také je Zimbabwe. Zem, ktorá si Vás získa jedinečnou atmosférou a neuveriteľnými kontrastmi, ktoré v jednotlivých častiach zeme panujú.
Tešiť sa teda môžete nielen na nespočetné národné parky s obrovským množstvom divokej exotickej zveri, ale tiež na jedny z najkrajších vodopádov sveta, tajomné ruiny alebo unikátne rehabilitačné centrá pre zvieratá. To všetko v kontraste s modernými nákupnými strediskami a tradičnými blšími trhmi. Potrebujete snáď viac dôvodov, prečo zamieriť do Zimbabwe?
Nech už Vám učarujú tunajšie národné parky, kde zvieratá žijú v súlade s okolitou prírodou i životom navôkol alebo obrie horské masívy a unikátne scenérie, iste nám dáte za pravdu, že Zimbabwe má svoje čaro, ktoré prekoná len máločo. Poďte s nami na malú on-line prehliadku najznámejších miest, tradičných trhov, významných múzeí alebo starobylých pamätníkov, ruín dávnych miest a okúzľujúcich prírodných rezervácií.
Prvý kontakt so Zimbabwe u väčšiny z Vás prebehne na niektorom z troch medzinárodných letísk v Harare – hlavnom meste krajiny. Harare je moderné miesto, kde nie je núdza o zábavu, nákupy a bohatý nočný život. Ono vlastne i samotný názov mesta znamená v preklade „človek, ktorý nikdy nespí“. V Harare nájdete moderné obchodné centrá (Westgate alebo Sam Levy´s village) v kontraste s tradičnými blšími trhmi v Mbare alebo Mupedzanhamo. Súčasťou hlavného mesta je i národný archív, niekoľko múzeí a galérií a známa botanická záhrada. Okrem moderných výškových budov nájdete v hlavnom meste Zimbabwe i stále zelené parky a pastviny, ktoré tvoria kolorit tohto netradičného afrického miesta. Harare je perfektným východiskovým bodom pre poznávanie okolitých krás.
Druhým najväčším mestom Zimbabwe je Bulawayo. Mesto bolo založené okolo roku 1840 a má 1,5 miliónov obyvateľov. Nájdete ho asi 440 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Harare. Mesto bolo pôvodným domovom kmeňa Ndebele. Teraz je tu umiestnená najväčšia zbierka parných lokomotív na svete a je výborným východiskovým bodom, pokiaľ hodláte navštíviť Khami Ruins, národný park Matopo alebo preslávené Matopo Hills s čarovnými výhľadmi na okolie. Zaujímavosťou mesta je koloniálna stavba Bulawayo Club, vybudovaná v roku 1895, ktorá prešla nedávno kompletnou rekonštrukciou. Nájdete v nej pamiatky na Rhodese i veľkého náčelníka Ndebele. Pokiaľ sa do Bulawayo dostanete, nezabudnite navštíviť Múzeum dejín prírody, ktorého súčasťou je viac než 100 000 druhov zvierat, vrátane druhého najväčšieho slona, vajec vyhynutého druhu aepyorinis alebo najstaršieho druhu ryby – coelacanth.
Za zmienku iste stojí i štvrté najväčšie mesto Zimbabwe Mutare. Založené bolo v roku 1897 ako pevnosť ochraňujúca hranice s Mozambikom. Je známe ako sídlo náčelníka Mutasa a bývalé významné nálezisko zlata. Do dnešných dôb tu stojí posledná železničná stanica na trase z Harare do Beira a opravovňa vlakov. Severne od mesta nájdeme údolie Honde, ktoré je známe pre svoje pestovanie čaju i prítomnosť najvyšších 761 metrov vysokých vodopádov Zimbabwe – Mtarazi Falls.
Zimbabwe nie je prešpikovaná tradičnými kostolmi, kláštormi alebo podobnými historickými pamiatkami, na ktoré môžete byť zvyknutí z potuliek po iných (napospol európskych) krajinách. Nájdete tu však miesta a budovy, ktoré sú, dá sa povedať, svetovým unikátom. Jedným z nich je napríklad rehabilitačné centrum Wild is Life, ktoré sa už 18 rokov stará o výchovu zvieracích sirôt a ich opätovný návrat k životu vo voľnej prírode. Netradičné centrum nájdete v hlavnom meste Zimbabwe – Harare.
Za zmienku stojí i niekoľko botanických záhrad. Prvá z nich – Ewanrigg Botanical Garden leží asi 30 minút jazdy od Harare. Jej rozloha je 285 hektárov a bezkonkurenčne najkrajší je počas zimných mesiacov, kedy tu kvitnú aloe a sukulenty. Pôvodným majiteľom záhrady bol náruživý záhradník so záľubou v zbieraní cudzokrajných rastlín z celého sveta – Basil Christian. Teraz ale botanická záhrada patrí štátu.
A pri botanických záhradách ešte chvíľu zostaneme. Súčasťou strmého a stále zeleného pohoria Bvumba (Vumba) je ďalšia z botanických záhrad, kde rastú pôvodné i exotické rastliny. Okrem nespočetného množstva farebných rastlín sa tu môžete stretnúť i s malými opičkami samango a antilopkami. Samozrejmosťou sú cikády a množstvo druhov motýľov.
Od záhrad sa presunieme k múzeám. Za zmienku stojí prírodovedné múzeum v meste Bulawayo, ktorého súčasťou je viac než 100 000 druhov zvierat, vrátane druhého najväčšieho slona, vajec vyhynutého druhu aepyorinis alebo najstaršieho druhu ryby – coelacanth. V Bulawayo ale môžete navštíviť tiež Nesbitt castle – gotický hrad z 20.storočia, ktorý nechal postaviť Thomas Holdengrad. V súčasnej dobe funguje hrad ako netradičný hotel (Diby Nesbittem) so surrealistickým ubytovaním.
Samozrejme Zimbabwe, to nie sú iba prírodné rezervácie, botanické záhrady a múzeá. Pokiaľ Vás lákajú nákupy, môžete svoje túžby uspokojiť v moderných nákupných strediskách Sam Levy´s village alebo v dvojposchodovom Westgate, ktoré nájdete opäť v hlavnom meste Harare. Lákajú Vás skôr tradičné nákupy? Vymeňte obrie strediská za blší trh Mbare alebo Mupedzanhamo, kde nakúpite ručne vyrábané košíky, oblečenie, výrobky z kameňa alebo dreva.
Túto sekciu asi nemôžeme začať inak, než pamiatkou v podobe Great Zimbabwe Ruins, ktoré sa inak tiež nazývajú Kráľovstvo Zimbabwe. Prastaré kráľovské mesto, ktoré na svojom vrchole malo až 18 tisíc obyvateľov a podľa nálezov čulo obchodovalo s Čínou a arabským svetom, je kultúrnym klenotom zeme, zapísaným na zozname UNESCO. Jednou zo zaujímavostí tohto miesta je skutočnosť, že pri budovaní najväčšej starovekej stavby subsaharskej Afriky nebola použitá žiadna malta. žulové tehly držia pevne v sebe vďaka dômyselnému systému skladania.
Pokiaľ Vás Kráľovstvo Zimbabwe zaujalo, vydajte sa tiež po stopách Khami Ruins – najrozsiahlejšieho následníka Great Zimbabwe. Kedysi tu sídlil národ Torwa, ktorého veľké bohatstvo spočívalo v zlate a dobytku. Dnes ide o pripomienku rozumu v podobe suchých múrov a precízneho opracovaného kameňa. Našli sa tu predmety z Európy a Číny, ktoré dokazujú, že Khami bolo významné obchodné centrum. Súčasťou pamätníku je i malé múzeum ukazujúce pozostatky z dôb dávno minulých.
A pri pamätníku ešte chvíľu zostaneme. Ďalším z nich je národný pamätník Dhlodhlo Ruins. Pamätník ste mohli predtým poznať ako Danamgombe. Vyznačuje sa krásnou architektúrou s unikátnymi dekoratívnymi prvkami.
Ďalším pamätníkom je Nalatale Ruins – dlho prežívajúce centrum, rozšírené kmeňom Rozvi. Zaujmú Vás tu krásne kamenárske práce, ktoré sú údajne tie vôbec najjemnejšie a najmalebnejšie na celej zemi.
Naše vymenovávanie pamätníkov ukončíme v Tsindi Ruins, ktoré leží východne od Marondera a pochádza z obdobia Veľkého Zimbabwe. Tunajšie stavby boli vybudované medzi 13. – 16. storočím miestnou elitou. Súčasťou pamätníku sú voľne stojace múry, ktoré tvoria hradby a označujú privilegované oblasti a rituálne miesta. Za týmito múrmi žili obyvatelia v hlinených obydliach. Na konci 16. storočia bolo miesto opustené a oblasť bola znovu zhabaná komunitou Nhowe. Tsindi Ruinds sú postavené na asymetrickom žulovom útvare s panoramatickým výhľadom.
Zimbabwe je krajina národných parkov. Našu prechádzku tak začneme v jednom z najkrajších – v parku Matobo – v raji divokých zvierat, vzácnych jaskynných malieb a hlbokých skalných rozsadlín. Nie menej zaujímavý a najväčší v krajine je národný park Hwange. Naraziť tu môžete na všetkých zástupcov slávnej veľkej päťky, niektorého z 50 tisíc slonov, početné stáda byvolov a najmä na svorky vzácnych psov hyenovitých. Očarujúci je tiež národný park Mutirikwi, ktorý sa rozkladá na brehoch rovnomenného jazera. Pokiaľ máte radi teplo, vydajte sa do národného parku Gonarezhou (čo v preklade znamená „divočina slonov“). Je tu vôbec najteplejšie podnebie v celej zemi a park sa rozkladá v juhovýchodnej časti krajiny pri hraniciach s Mozambikom. Známy je predovšetkým vďaka slonom s obrími klami.
Ďalším zimbabwským klenotom je národný park Mana Pools. Jeho rozloha je 2 200 km2 a leží na južných brehoch rieky Zambezi. Je súčasťou zoznamu UNESCO a okrem prenádhernej prírody je známy tiež vďaka plavbám na kanoe a pešiemu safari.
Pokračovať budeme do národného parku Kazuma Pan, ktorý leží v oblasti Matetsi medzi loveckým územím a lesnou farmou pri hranici s Botswanou. Zazrieť tu môžete antilopy, levy, zebry a impaly.
Ďalším významným parkom je Chizarira. Park leží na pobreží rieky Zambezi a je najmenej navštevovanou oblasťou v tomto údolí. To vďaka zložitému prístupu po náročných off road cestách. Odmenou Vám ale budú dramatický výhľady na krajinu.
Zaujímavý je i národný park Matusadonha, ktorý sa vyznačuje záplavovými planinami so 700 metrov vysokým horským pohorím na južnej strane pobrežia Lake Kariba. Naraziť tu môžete na množstvo vtákov, antilop, zebier, levov, slonov, nosorožcov alebo čiernych byvolov.
A od národných parkov sa presunieme k tým súkromným. Za návštevu stojí napríklad Antelope Park, privátna zvieracia rezervácia Malilangwe alebo park Gosho.
Najvýznamnejším masívom je iste pohorie Eastern Highlands (Východná pahorkatina). Je tvorené pásmami Vumba, Chimanimani a Nyanga a ponúka nespočetné možnosti pre milovníkov viac či menej náročných trekov. Navštíviť tu môžete množstvo botanických záhrad a rozpadnuté osady. Krajina Vám tu možno bude pripomínať Škótsko. Tak či onak, ide o raj pre turistov cestujúcich po vlastnej ose. Najvyššou horou oblasti Nyanga a zároveň celého Zimbabwe, je hora Nyangani s výškou 2 595 metrov.
Ďalšími hojne navštevovanými horami sú Matopo Hills, ktorý nájdete asi 50 km od mesta Bulawayo. Matopo Hills ponúka okúzľujúce výhľady po okolí a jedinečné zážitky z tunajších trekov. Za zmienku stojí i pohorie Vumba, kde si na svoje prídu najmä milovníci peších výletov. Počas nich uvidíte kvantum malebných fariem a obchodíkov. Navštíviť môžete tiež botanickú záhradu Vumba Botanical Gardens s mnohými zaujímavými rastlinami.
A od horských masívov sa presuniem do údolia. Začneme napríklad v Honde. Údolie nájdete severne od Mutare, ktoré stúpa do výšky 800 metrov. Panujú tu perfektné podmienky na pestovanie čaju a nájdete tu i najvyššie vodopády Zimbabwe – Mtarazi Falls.
Za návštevu stojí určite oblasť divočiny Mavuradohna, ktorú nájdete vo východnej časti údolia Zambezi. Ide o 500 kilometrov dlhý zlom, ktorý vytvoril líniu s rôznym geologickým zložením.
Tu nemôžeme začať ničím iným, než prenádhernými Viktóriinými vodopádmi. Miestni vodopády označujú ako Mosi-oa-tunya (Dym, ktorý hrmí), Chinotima (Miesto, ktoré hrmí) alebo Amapopoa (vodopád). Vodopády objavil v roku 1855 škótsky misionár David Livingstone a pomenoval ich po vtedajšej britskej kráľovnej. Vodopády na rieke Zambezi sú tými vôbec najširšími na celom svete. Ich šírka je úctyhodných 1708 metrov. Pokiaľ je v mieste dostatok vody, z výšky 103 metrov spadne viac ako 500 miliónov litrov vody za minútu.
Najvyššími vodopádmi sú ale už zmienené Mtarazi Falls s výškou 761 metrov. Za návštevu stoja tiež vodopády Bridal Veil Falls, ktoré padajú do údolia z unikátnej čiernej skaly, ich výška je 50 metrov. Vodpády nájdete na západnej strane Pork Pie Hill, neďaleko dedinky Chimanimani. Okrem prekrásnej scenérie tu môžete obdivovať i zástupcov antilop losích.
Z jazier môžeme predostrieť to najvýznamnejšie – jazero Kariba, ktoré je dlhé 280 km a široké 32 km. Pri jeho výstavbe muselo oblasť vypratať viac ako 57 000 Tongov. V súčasnej dobe slúži jazero ako vyhľadávaná rekreačná aktivita pre milovníkov vodných športov a rybolovu. Tradične sa tu usporadúvajú rybárske súťaže v love na Tiger fish.
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2024 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT