Peru je tretí najväčší štát južnej Ameriky s mnohými zvláštnosťami a neuveriteľnými kontrastmi. Na jednej strane stojí takmer panenská a nedotknutá príroda, ktorej dominujú pobrežné púšte, zasnežené šesťtisícové vrcholky Ánd i po pralesy Amazónie. Na strane druhej ide o krajinu, ktorej významnú časť populácie tvoria potomkovia Inkov, ktorí aj naďalej žijú v Andách tradičným spôsobom života. Peru navyše ponúka nespočetné množstvo okúzľujúcich prírodných i kultúrnych pamiatok, ktoré si rozhodne zaslúžia vašu návštevu.
Ak si myslíte, že Peru je len preslávené Machu Picchu, radi vás vyvedieme z omylu. Peru je miestom významných mestských pamiatok, bohatých múzeí, ale aj očarujúcej prírody, ktorá skrýva starobylé pamiatky dávnych Inkov. Počas svojich potuliek sa môžete tešiť aj na raritu v podobe netradičných plávajúcich rákosových ostrovov, mesačných pyramíd alebo najvyššej hory Peru Nevado Huascarán, ktorej výška dosahuje úctyhodných 6.768 metrov. Huascarán je dokonca treťou najvyššou horou Južnej Ameriky.
Naše potulky nemôžeme začať inde, než v hlavnom meste Peru - Lime. Dostať sa sem nie je vôbec ťažké. Východiskovým bodom je pre drvivú väčšinu turistov medzinárodné letisko Jorge Chavez v provincii Callao. Lima bola založená v roku 1535 španielskym dobyvateľom Franciscom Pizarrom. Jej pôvodný názov bol "Ciudad de los Reyes", čo v preklade znamená Mesto Kráľov. Hlavné mesto Peru ukrýva nespočetné množstvo okúzľujúcich kultúrnych a historických pamiatok a obýva ho asi 11 miliónov obyvateľov, z celkových 30 miliónov ľudí žijúcich v Peru.
Z Limy sa presunieme do mesta Cuzco, ktoré nájdeme na východných svahoch Ánd vo výške 3.400 metrov. Toto posvätné inkské miesto je obývané nepretržite viac ako 3.000 rokov. Je obklopené zelenými údoliami so stále živou dávnou kultúrou, tradíciami a vierou. Vďaka tomu získalo mesto množstvo titulov a ocenení. Už v roku 1933 mu bol udelený titul Hlavné archeologické mesto Ameriky a v roku 1983 ho UNESCO zaradilo na zoznam kultúrneho dedičstva ľudstva.
Možno vás bude zaujímať, aké mesto je vôbec tým druhým najväčším v Peru. Je to Arequipa, ktoré leží asi 1.000 kilometrov od Limy, na úbočí Ánd a sopky Misti v nadmorskej výške okolo 2.300 m n.m. Arequipa sa tiež prezýva "Biele mesto" (la Ciudad Blanca) a žije tu asi 850 000 obyvateľov. Medzi najznámejšie pamiatky mesta patrí nepochybne kláštor Svätej Kataríny.
Ak sa chystáte na návštevu Machu Picchu, povedú vaše kroky pravdepodobne skrz mesto Aguas Calientes, ktoré leží na úpätí posvätnej hory. Do Aguas Calientes sa dostanete prostredníctvom tunajšej železnice alebo pešo z okolitých dedín. Jeho tvár je však úplne odlišná od tváre vyššie uvedených miest. Prevládajú tu totiž napospol luxusné hotely, pretože mesto patrí medzi obľúbený východiskový bod turistov cestujúcich do starovekého mesta Inkov.
Vašou ďalšou zastávkou by mohlo byť tiež mestečko Puno, ktoré sa rozkladá na náhornej plošine Altiplano v juhovýchodnej časti Peru. To najmä v prípade, ak sa chystáte na prehliadku známeho jazera Titicaca. Mesto je totiž súčasťou jeho brehu. Puno založil peruánsky miestny kráľ Pedro Antonio Fernández de Castro.
Ďalšie z malebných mestečiek je Chivay, ktoré leží v údolí Colca v nadmorskej výške 3.635 m n.m. Samotné mestečko vás bude fascinovať svojou malebnosťou a krásou. Zároveň je tiež známym a veľmi obľúbeným východiskovým bodom k miestnym termálnym prameňom, ktoré sa nachádzajú asi tri kilometre od Chivay.
Mesto Huaraz je súčasťou Bielych Kordiller (Cordillera Blanca), ktoré ukrývajú najvyššiu horu Peru Huascarán s výškou 6.768 metrov. Huaraz je oproti limskej metropole malé a tradičnejšie peruánske mesto, ktoré je preslávené veselými trhmi s nespočetným množstvom druhov ovocia, zeleniny i ďalších produktov. Cez to všetko je tiež významným východiskovým bodom pre výstup na Huascarán.
Za zmienku určite stojí aj Caral - zaniknuté mesto s ruinami kamenných pyramíd. Hlavný rozkvet tohto mesta sa datuje do doby, kedy boli v Egypte stavané hlavné pyramídy. V Caral sa nikdy nenašli zbrane, predpokladá sa teda, že bolo postavené najmä pre obchodné záležitosti.
Ak vás láka tradičná kultúra, vydajte sa do mesta Trujillo. To je totiž považované za hlavné mesto kultúry v Peru. Svojou prehliadkou by ste mali poctiť najmä tunajší Arcibiskupský palác a ďalšie miesta s tradičnou koloniálnou architektúrou.
Možno vás bude zaujímať, aké mesto je vôbec tým druhým najväčším v Peru. Je to Arequipa, ktoré leží asi 1 000 kilometrov od Limy, na úbočí Ánd a sopky Misti v nadmorskej výške okolo 2 300 m n. M. Arequipe sa tiež prezýva "Biele mesto" (la Ciudad Blanca) a žije tu asi 850 000 obyvateľov. Medzi najznámejšie pamiatky mesta patrí nepochybne kláštor svätej Kataríny.
Ak sa chystáte na návštevu Machu Picchu, povedú vaše kroky pravdepodobne skrz mesto Aguas Calientes, ktoré leží na úpätí posvätnej hory. Do Aguas Calientes sa dostanete prostredníctvom tunajšej železnice alebo pešo z okolitých dedín. Jeho tvár je však úplne odlišná od tváre vyššie uvedených miest. Prevládajú tu totiž napospol luxusné hotely, pretože mesto patrí medzi obľúbený východiskový bod turistov cestujúcich do starovekého mesta Inkov.
Vašou ďalšou zastávkou by mohlo byť tiež mestečko Puno, ktoré sa rozkladá na náhornej plošine Altiplano v juhovýchodnej časti Peru. To najmä v prípade, chystáte sa na prehliadku známeho jazera Titicaca. Mesto je totiž súčasťou jeho brehu. Puno založil peruánsky miestokráľ Pedro Antonio Fernández de Castro.
Ďalšie z malebných mestečiek je Chivay, ktoré leží v údolí Colca v nadmorskej výške 3635 m n. M. Samotné mestečko vás bude fascinovať svojou malebnosťou a krásou. Zároveň je tiež známym a veľmi obľúbeným východiskovým bodom k miestnym termálnym prameňom, ktoré sa nachádza asi tri kilometre od Chivay.
Mesto Huaráz je súčasťou Bielych Kordillier (Cordillera Blanca), ktoré ukrývajú najvyššiu horu Peru Huascarán výškou 6 768 metrov. Huaraz je oproti limskej metropole malé a tradičnejšie peruánskej mesto, ktoré je preslávené veselými trhy s nespočetným množstvom druhov ovocia, zeleniny i ďalších produktov. Cez to všetko je tiež významným východiskovým bodom pre výstup na Huascarán.
Za zmienku určite stojí aj Caral - zaniknuté mesto s ruinami kamenných pyramíd. Hlavný rozkvet tohto mesta sa datuje do doby, kedy boli v Egypte stavané hlavné pyramídy. V Caral sa nikdy nenašli zbrane, predpokladá sa teda, že bolo postavené najmä pre obchodné záležitosti.
Ak vás láka vás tradičná kultúra, vydajte sa do mesta Trujillo. To je totiž považované za hlavné mesto kultúry v Peru. Svojou prehliadkou by ste mali poctiť najmä tunajšie Arcibiskupský palác a ďalšie miesta s tradičnou koloniálnou architektúrou.
Ak vaše cesty vedú do Puna, potom si urobte zastávku v malom mestečku Andahuaylillas, ležiacom asi 40 kilometrov juhovýchodne od mesta Cuzco, v provincii Quispicanchis. Centrum mestečka tvorí hlavné námestie Plaza de Armas, v blízkosti ktorého nájdete aj kostol San Pedro de Andahuaylillas, ktorý je postavený na menšom návrší na juhovýchodnom konci námestia. Na priestranstve pred kostolom sa nachádzajú tri kríže, ktoré predstavujú Svätú Trojicu - Otca, Syna a Ducha Svätého.
Čo si predstavíte, keď sa povie Peru? Pravdepodobne posvätné miesto Inkov Machu Picchu, opradené záhadným závojom. Ak by predsa len niekto nevedel, tak ide o ruiny predkolumbovského inkského kultového mesta v peruánskych Andách. Hľadať ich budete na horskom sedle 400 metrov nad riekou Urubamba v nadmorskej výške 2.430 m n.m., zhruba 80 kilometrov od mesta Cuzco. Inkovia začali mesto stavať okolo roku 1430 a najväčšiu zásluhu na jeho vybudovanie mal údajne istý Pachacútec Yupanqui. Od svojho objavenia sa Machu Picchu stalo významnou turistickou atrakciou Peru i celej Južnej Ameriky. V roku 1983 bolo zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. V roku 2007 sa dokonca stalo jedným zo siedmich novodobých divov sveta.
Menším bra Machu Picchu je dedinka Pisac, v ktorej sa rozkladajú zrúcaniny rovnomenného inkského sídliska, ktoré svojou krásou a rozľahlosťou oveľa slávnejšie ruiny doháňajú. Dedinka leží asi 30 kilometrov severne od Cuzca a v tejto časti Peru je známa hlavne svojimi tradičnými trhmi.
Pokiaľ ale hľadáte typické inkské miesto, ktoré je dodnes obývané, Machu Picchu ani Pisac to nebude. Zamieriť musíte do Ollantaytambo, dedinky, ktorú nájdete asi 70 km od Cusca pri začiatku Valle Sagrado de los Incas.
A od Machu Picchu sa presunieme do národného parku Paracas. Park sa rozkladá na polostrove Ica, blízko ostrovov Ballestas. Oblasť je známa najmä kvôli veľkému množstvu vtákov a bohatému morskému životu. Môžete tu vidieť kolónie uškatcov, plameniakov, pelikánov a tučniakov. Z národného parku Paracas sa vydajte k prírodnému útvaru La Catedrala, ktorý bol bohužiaľ v roku 2007 značne poškodený silným zemetrasením.
Neďaleko Paracasu nájdete aj unikátnu planinu Nazca. Planina je posiata obrovskými geometrickými obrazcami a figúrami roztrúsenými po zemskom povrchu. Obrazce tvorí viac ako stovka špirál a tridsať zvierat a vtákov. Niektoré línie sú dlhé okolo 50 km a obrazy zvierat 15 - 300 m. Väčšina z nich je preto viditeľná iba z veľkej výšky.
Ďalším unikátom je kaňon Colca, ktorý dosahuje hĺbky 3.400 metrov. V jeho okolí je nádherná krajina s inskými terasami, ktoré sa tiahnu dlhé kilometre a sú jednými z najrozsiahlejších v Peru. Pozdĺž cesty narazíte aj na vodopády a horúce pramene. Neďaleko kaňonu je miesto známe ako Cruz del Condor (Kríž kondora), kde je možné uvidieť najväčšieho vtáka na svete - Kondora andského (Vultur gryphus).
Vynechať nesmiete ani trek do Ánd a ku kamenným hrobkám v Sillustani pri lagúne Umayo. Sillustani je vôbec tým najrozsiahlejším pohrebiskom sveta. A pri horách ešte chvíľu zostaneme. Vášmu záujmu by nemalo uniknúť pohorie Cordillera Blanca s jeho najvyššou horou Huascarán, ktorá je s nadmorskou výškou 6.768 m n.m. najvyššou horou Peru.
Zaujímavými sú aj Slnečná a Mesačná pyramída v Moche, ktoré nájdete asi 5 kilometrov od mesta Trujilo. Pyramída Mesiaca je vzdialená asi 500 metrov od svojej sestry - pyramídy Slnka, medzi ktorými bolo vybudované mesto. Pyramída Mesiaca zaberá 12 000 metrov štvorcových a symbolizuje politickú moc prostredníctvom náboženských predstáv.
Za zmienku určite stojí aj archeologické nálezisko Huaca Rajad, kde bol archeológom Walterom Alvom objavený hrob a poklad vládcu zo Sipan. Podľa niektorých zdrojov ide dokonca o druhý najbohatší hrob sveta (hneď po Tutanchamonovej hrobke).
Asi najznámejším jazerom oblasti je Titicaca. Titicaca však nepatrí iba Peru, ale aj susednej Bolívii. Peru patrí jeho západná časť a Bolívii časť východná. Ide o najväčšie jazero Južnej Ameriky a najvyššie položené jazero s pravidelnou lodnou dopravou na Zemi. Titicaca je pozostatkom obrovského zaniknutého jazera Ballivián. Má rozlohu 8.562 km², dĺžku 204 kilometrov a v najširšom mieste dosahuje 65 kilometrov. Jeho priemerná hĺbka presahuje sto metrov. Na jednom z jeho brehov leží spomínané mestečko Puno.
Jednou z atrakcií jazera sú unikátne plávajúce rákosové ostrovy Los Uros, ktoré obývajú ľudia z kmeňa Uru. Na ostrovoch nájdete obytné domy, obchody, kostolík a dokonca aj záhradky. Ostrovčekov je tu niekoľko desiatok. Na niektorých stojí len pár chatrčí z tŕstia, ktorý je tu hlavným stavebným materiálom, na iných je domčekov podstatne viac. Turistami najnavštevovanejšie je ostrov Huacavaca, kde je možné zakúpiť hŕbu ručne vyrábaných suvenírov.
Pre nás je významné tiež jazero Llanganuco, pri ktorom nájdeme pomník na pamiatku českých horolezcov, ktorí tu zahynuli pri zemetrasení v roku 1970.
Z riek patrí medzi najvýznamnejšie Rimac, okolo ktorej bolo založené hlavné mesto Peru Lima a magická Urubamba, v ktorej bezprostrednom okolí sa nachádza tzv. Sväté údolie (Valle Sagrado). Divoká, kameňmi a hlbokými zrázmi spútaná riečka patrí Amazonskému pralesu, kde sa vlieva do Amazonky.
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2024 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT