Nový Zéland – Maori Aotearoa (Zem dlhého bieleho mraku) je súostrovie dvoch veľkých a niekoľkých malých ostrovov, ležiacich na južnej pologuli v južnom Tichom oceáne, asi 2 250 kilometrov východne od Austrálie. Rozlohou je porovnateľný s Veľkou Britániou alebo Japonskom. Po dlhom lete čaká na návštevníkov krajiny, ktorá ponúka pestrú škálu prírodných zaujímavostí: členité pobrežie s mnohými ostrovmi, vysoké hory s nikdy netopiacim sa snehom, strakato zelené kopce posiate tisíckami oviec, termálne gejzíry a kúpalisko, sopky i jaskyne. Okrem niekoľkých veľkých miest plynie život na Novom Zélande pomaly a i vďaka tomu si návštevník vychutná atmosféru jednej z najkrajších krajín sveta.
Ak cestujete na Nový Zéland za poznaním alebo za odpočinkom a Vaša cesta nepresiahne obdobie troch mesiacov, nie sú tu vyžadované žiadne špeciálne víza ani dokumenty. Potrebný je iba pas, ktorý bude platný ešte tri mesiace po návrate späť do rodnej zeme. V prípade, že sa na Nový Zéland vydáte za prácou a plánujete tu zostať viac než tri mesiace, je potrebné vybaviť si vízum. O vízum jednoducho požiadate na najbližšom veľvyslanectve Nového Zélandu. Pri vstupe do krajiny počítajte tiež s tým, že tu budete vyzvaní predložiť spiatočnú letenku. Zároveň je nutné preukázať sa dostatočným objemom finančných prostriedkov (obvykle je vyžadované mať na účte cca 1 000 NZD na osobu/mesiac). Ak tu hodláte získať pracovné povolenie, musíte predložiť doklady o ponuke zamestnania.
Pri cestách na Nový Zéland nie je vyžadované žiadne povinné očkovanie. Pokiaľ však do zeme cestujete, prekontrolujte si Váš očkovací preukaz, poprípade sa nechajte opätovne preočkovať. Čo sa týka odporúčaných očkovaní, patria medzi ne napríklad hepatitída typu A a B. Pred cestou by ste nemali vynechať očkovanie proti tetanu, ktorý by malo byť povinné pre každého cestovateľa.
Čo sa týka lekárskej starostlivosti, tá je na Novom Zélande na pomerne vysokej úrovni. Predsa však zdravotníctvo funguje na trochu inom princípe, než na aké sme my zvyknutí. V prvej rade je potrebné zistiť, či máte nárok na štátom hradenú zdravotnú starostlivosť. Tento nárok majú nielen občania Nového Zélandu, ale aj ľudia, ktorí tu majú platné pracovné povolenie aspoň na 2 roky.
V prípade, že idete na Nový Zéland s vízom Working Holiday, nárok na hradenú zdravotnú starostlivosť nemáte. Mnoho osôb sa tiež mylne domnieva, že v prípade, kedy nárok na hradenú zdravotnú starostlivosť má, získa všetko zadarmo. Tu pozor – taká obyčajná návšteva lekára Vás vyjde zhruba 30,- až 60,- USD.
Lekár buď zistí, čo Vám je, alebo Vás pošle do nemocnice, či na špecializované vyšetrenie. Ak máte nárok na štátnu zdravotnú starostlivosť, väčšinu týchto vecí už budete mať zdarma. Problémom sú ale dlhé čakacie lehoty, ktoré väčšinu pacientov naženú do súkromných nemocníc, ktoré rozhodne zdarma nie sú. Ceny zdravotných zákrokov na Novom Zélande sú pomerne dosť vysoké. Finančne náročné sú nie len návštevy stomatológov, ale tiež niektoré základné operácie (o tých zložitejších ani nehovoriac). Preto je dobré sa pred cestou zodpovedajúcim spôsobom poistiť, prípadne si zjednať poistenie priamo na Novom Zélande (odporúčame pri pobytoch na dlhšiu dobu).
Oficiálnym a úradným komunikačným jazykom Nového Zélandu je angličtina a maorština, ktorou ale dnes hovorí už len málokto.
Oficiálnou menou Nového Zélandu je Novozélandský dolár (NZD). Priemerný kurz meny novozélandského doláru je asi 0,57 EUR.
Asi 99% obyvateľstva Nového Zélandu je gramotných.
Národné smerové číslo (country code) Nového Zélandu je 64. Pre políciu, záchrannú službu a hasičov existuje jednotné telefónne číslo 111, na ktoré je možné volať úplne bezplatne.
Nový Zéland je od Prahy vzdialený asi 18 211 kilometrov. Približná doba letu (pri priemernej rýchlosti 800 km/h) je teda stanovená na 22 hodín a 42 minút.
Oproti nášmu časovému pásmu je na Novom Zélande o 12 hodín viac.
Nový Zéland má mierne oceánske podnebie, na severe až subtropické, na juhu skôr chladnejšie mierne. Ročné obdobia sú oproti severnej pologuli obrátené. Najteplejšie je od decembra do februára, jeseň je od marca do mája, zima od júna do augusta. Jar prichádza v septembri a končí v novembri. Klíma je podobná ako v Európe, vo vzduchu je ale neporovnateľne viac vlhkosti.
Všetko potrebné je možné kúpiť v obchodných centrách a supermarketoch. Na väčšine navštívených miest je možnosť zakúpiť typické suveníry. Pokiaľ sa nebudete každý deň stravovať v reštauráciách alebo pouličných fast foodoch, iste budete hľadať nejaký cenovo dostupnejší supermarket. Nájdete ho pod označením PAK´nSAVE, Countdown, Foodtown, Woolworths alebo Warehouse.
O veľkosti Nového Zélandu sme sa už zmienili vyššie. Pravdou zostáva, že jeho rozloha je zhruba štyrikrát väčšia než rozloha ČR. Z tohto logicky vyplýva, že budete musieť prekonávať väčšie vzdialenosti, ak chcete precestovať toto okúzľujúce miesto krížom krážom.
Ako ideálny variant sa samozrejme javí osobný automobil. Pravdou ale je, že rovnako ako v mnohých krajinách, ceny benzínu rastú a Nový Zéland nie je výnimkou. I tak je tu benzín výrazne lacnejší než u nás. Všetky cesty (s výnimkou niekoľkých horských cestičiek) sú vo výbornom stave. Prevoz je tu veľmi plynulý a riedky, čomu, samozrejme, napovedajú i tunajšie limity. Päťdesiatka je v meste maximum. Miestni ale päťdesiat jazdia iba vo výnimočných prípadoch. Väčšinou si to i po obciach „šinie“ stovkou. Pokiaľ si tu hodláte vypožičať štandardné vozidlo pre menší počet osôb, mimo sezónu sa pohodlne vojdete do limitu 30 dolárov na deň.
Omnoho pohodlnejšie je určite cestovanie lietadlom. Na Novom Zélande fungujú nasledujúce letecké spoločnosti: Air New Zealand, Great Barrier Airlines, Mountain Air, Qantas, Stewart Island Flights. Ak ste limitovaní rozpočtom, poohliadnite sa po nízkonákladových leteckých spoločnostiach, ktoré väčšinou prevádzkujú pravidelné lety z Austrálie. Medzi ne patrí spoločnosť Virgin Blue alebo JetStar.
Samostatnou kapitolou je doprava trajektom. Tú budete pravdepodobne nútení využiť vo chvíli, keď sa budete presúvať medzi Severným a Južným ostrovom. Tento spoj zaisťuje spoločnosť Interislander. Interislander vlastní tri trajekty, ktoré ponúkajú kvalitnú prepravu z Wellingtonu na Severnom ostrove, do Pictonu na Južnom ostrove.
Pokiaľ by ste po Novom Zélande chceli cestovať vlakom, myslite na to, že ide o ten vôbec najmenej ekonomický a efektívny spôsob. Najväčšia železničná spoločnosť je Tranz Scenic, ktorá síce ponúka niekoľko trás, ale cestovanie po železnici je chaotické i pre miestnych, nie to ešte pre turistov. Počítajte však s tým, že jazdné je na železničných tratiach ozaj drahé, preto väčšina ľudí volí dopravu autobusom.
Autobusová preprava totiž patrí na Novom Zélande medzi tú cenovo najdostupnejšiu a najpohodlnejšiu. Medzi najväčších autobusových prepravcov patrí Atomic Shuttles, ktorý zaisťuje diaľkovú prepravu po Južnom ostrove, Guthreys Express – operujúci na severnej časti Severného ostrova, InterCity (najväčší doprava na Novom Zélande) alebo Naked Bus, ktorý je najlacnejší a teda jednoduchší prepravca.
Napätie na Novom Zélande je 240 V (50 Hz). Pozor ale na elektrické zásuvky, ktoré sa od európskeho typu líšia. Preto je potrebné cestovať s adaptérom (typ I).
Majte na pamäti, že pred pristaním na Nový Zéland Vám v lietadle budú letušky alebo stevardi rozdávať príletové karty s otázkami, ktoré sa týkajú obsahu Vašej batožiny a kde ste v poslednej dobe pobývali a cestovali. Jedna zo sekcií sa týka jedla. Všetko jedlo, ktoré so sebou na Nový Zéland privážate, musí byť deklarované.
Všeobecne platí, že sem nesmiete dovážať čerstvé ovocie a zeleninu, mäso a ryby. Naopak môžete doviezť komerčne pripravované a zabalené jedlo, ktoré je trvanlivé a neotvorené (napr. čokoláda, sušienky a pod.). Všetko jedlo ale musíte deklarovať v príletovej karte, takže i to, ktoré si myslíte, že je povolené. Ďalšie obmedzenie platí tiež pre rastliny alebo rastlinné produkty.
Do tejto skupiny spadajú kvetiny, semená, cibuľoviny, drevo, kôra, listy, orechy, zelenina, časti rastlín, bambus alebo steblá. Uschnuté kvetiny od prvej lásky alebo kvetinku, ktorú ste dostali od rodičov na letisku, radšej nechajte doma. Veľmi podobné obmedzenie platí tiež pre dovoz zvierat alebo zvieracích produktov (pozor napríklad med!).
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2024 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT