Asi každému sa pri vyslovení magického slovného spojenia Nový Zéland vybaví notoricky známa Tolkienova trilógia Pán prsteňov. Krajina dlhého bieleho mraku, ako znel pôvodný názov Nového Zélandu, nie je len o Hobitoch a okúzľujúcich fjordoch, ktoré sú súčasťou epického príbehu, ale tiež o tradičnej kultúre a remeslách, ktoré dnes už zostali takmer zabudnuté.
Nový Zéland ponúka očarujúcu atmosféru a jedinečné prírodné scenérie, ktorými sa ako trblietavá stuha ťahá unikátny príbeh, ktorý nepochybne prispel k rozvoju turistického ruchu a povedomiu o krásach, ktorými Nový Zéland oplýva. Spoznajte spoločne s nami miesta, ktoré si zaslúžia Vašu návštevu.
Hobítín (Hobbiton) je jedným, nie jediným miestom, ktoré by ste mali svojou návštevou poctiť. Nový Zéland oplýva prírodnými zaujímavosťami, ale aj množstvom kultúrnych a moderných pamiatok. Navštívte očarujúce mestá, ktoré na Vás dýchnu tú pravú atmosféru, alebo zamierte do zlatokopeckých osád, kde sa na pôvodné tradície a kultúru ani v dnešnej - vysoko modernej dobe nezabudlo. Za zmienku určite stojí aj bohatá fauna a flóra, ktorá je pre Nový Zéland a jeho priľahlé ostrovy typická. Máme pre vás malý itinerár miest, ktoré jednoducho nesmiete vynechať.
Najväčšie a podľa mnohých turistov a návštevníkov aj najkrajšie a najzaujímavejšie mesto Nového Zélandu - Auckland, ktorého špecifikom je skutočnosť, že leží na území, ktoré pokrýva 36 vyhasnutých sopiek, obýva zhruba milión stálych obyvateľov. Práve vyhasnuté sopky tomuto miestu dodávajú jedinečný nádych aj reliéf.
Celý terén Aucklandu je kopcovitý a jediné výškové budovy sú súčasťou jeho centra. V okolí nájdete len malebné, doslova ako z rozprávky vytrhnuté domčeky, ktoré zaberajú vďaka lacnej pôde pomerne značnú rozlohu. Hlavnou atrakciou Aucklandu je okrem netradičného kopcovitého terénu i najvyššia veža južnej hemisféry Sky Tower a akvárium Kelly Tarlton's Sealife s antarktickou expozíciou a kolóniou tučniakov.
Hlavným mestom Nového Zélandu však nie je Auckland, ale Wellington, ktorý je zároveň významným prístavom. Nájdete ho na juhozápadnom cípe Severného ostrova, pri pobreží Cookovho prielivu. Raritou Wellingtonu je skutočnosť, že ide o vôbec najjužnejšie položené hlavné mesto sveta. Súčasťou mesta je nespočetné množstvo pamiatok, ale aj okúzľujúcich vyhliadok. Jednou z nich je napríklad vyhliadka na Wright's Hill alebo Mount Victoria.
Ďalším zaujímavým mestom je Rotorua na severe Nového Zélandu pri rovnomennom jazere. Mesto je známe predovšetkým vďaka svojej geotermálnej aktivite. Nájdeme tu nespočetné množstvo gejzírov a termálnych jazierok. Výnimkou nie je ani horúce bublajúce bahno a kyslá voda vyvierajúca z vulkanickej skaly.
Presunieme sa k východu Nového Zélandu - konkrétne teda k mestu Nelson, ktorého súčasťou je vyhlásený rovnomenný národný park. Mesto (a koniec koncov aj park) bolo pomenované na počesť britského viceadmirála Horatia Nelsona, ktorý porazil španielsku a francúzsku flotilu v bitke o Trafalgar.
Rozlohou síce nie moc veľké, napriek tomu však významné je aj mestečko Kaiteriteri, ktoré obýva asi 2 000 obyvateľov. Nájdeme ho na severe krajiny a preslávené je najmä tým, že sa tu koná obľúbený maratón. Okrem maratónu Kaiteriteri láka aj do národného parku Abel Tasman s prekrásnymi plážami a malebným okolím plným zelene.
Na západnom pobreží Južného ostrova leží prístavné mesto Greymouth, ktoré bolo založené už v roku 1865. Greymouth je najväčším mestom celého kraja a nachádza sa v blízkosti rieky Grey River. Predtým patrilo medzi významné náleziská zlata, preto sa nie je čomu diviť, že tu prepukla pravá a nefalšovaná zlatá horúčka. Aj keď zástupcovia koloniálnej vlády v roku 1860 odkúpili prevažnú časť Západného pobrežia za 300 britských libier, ostalo územie dnešného moderného Greymouth v rukách Maorov.
Mesto Hokitika je známe ako centrum nefritového rezbárstva, ktoré zohralo významnú úlohu pri utváraní maorskej kultúry. Jeho súčasťou sú zabudnuté zlatokopecké osady Ross a Hari Hari a trasa vedúca k pôsobivému údoliu ľadovca Franz Josef. Okrem neho môžete v okolí obdivovať tiež ľadovec Fox Glacier, ktorý ústi tesne nad úrovňou hladiny mora. So zlatom je úzko spojené tiež mesto Arrowtown, ktoré sa nachádza pozdĺž rieky Arrow a je neodmysliteľne späté s búrlivou érou zlatej horúčky.
Queenstown je srdcom adrenalínových športov a krajom vyhlásených vín. Nachádza sa na južnom ostrove, pozdĺž zátoky jazera Wakatipu. Nie nadarmo je Queenstown prezývané "mesto cestovného ruchu". Za jediný rok ho navštívi asi milión turistov! Zaujímavosťou je, že tu bol vôbec prvýkrát na svete prevádzkovaný bungee jumping. Okrem toho ale v meste nájdete aj visutú lanovú dráhu s panoramatickým výhľadom alebo prístavisko s presláveným parníkom TSS Earnslaw, ktorý je stále v prevádzke.
Na východnom pobreží Južného ostrova nájdete aj mestečko Kaikoura, ktoré bolo neslávne známe pre svoj drastický lov veľrýb. Veľryby sa tu ale už dneska nelovia, preto sem mieria turisti z celého sveta, aby ich mohli pozorovať vo svojom prirodzenom prostredí.
Najväčším mestom Južného ostrova je nepochybne Christchurch, ktorý obýva asi 360 000 obyvateľov. Turistické dianie je v tomto prípade situované okolo historického centra mesta a priľahlých národných parkov. Mesto bohužiaľ v roku 2011 poznamenalo ničivé zemetrasenie, ktoré na ňom zanechalo nezmazateľné stopy.
Našu krasojazdu po novozélandských mestečkách zakončíme Dunedinom. Ten je podľa mnohých turistov a cestovateľov považovaný za vôbec to najkrajšie mesto krajiny. Najznámejšou stavbou Dunedinu je nepochybne budova stanice Dunedin Railway Station. Na námestí Anzac Square bola postavená v roku 1906 a jej dominantou je vysoká hodinová veža. V Dunedine môžete však objavovať tiež najstaršiu novozélandskú univerzitu, ktorá sídli v historicky zaujímavých budovách, vrátane komplexu budov hodinovej veže. Vynechať by ste ale nemali ani návštevu tunajšej botanickej záhrady, ktorá hrá všetkými farbami prakticky v ktorejkoľvek časti roka.
Nemôžeme začať žiadnou inou pamiatkou, než presláveným Hobitínom. Asi každý vie, kde sa natáčala preslávená trilógia Pán prsteňov. A mnohí dokonca tušia, že na Novom Zélande existuje miesto, ktoré Vás môže preniesť do tajuplného príbehu s nezameniteľnou novozélandskou prírodou a jedinečnými scenériami.
Týmto miestom je Hobitín (Hobbiton), ktorý je súčasťou menšej súkromnej farmy v Matamata. Do malebnej dedinky sa môžete vydať na dvojhodinovú exkurziu, počas ktorej navštívite všetky miesta, ktoré ste videli vo filmoch. Ide napríklad o Hobit Holes (Hobitie diery) alebo The Green Dragon Inn (Hostinec Zelený drak), čo je presná replika, ktorú poznáme z filmov.
Ale Nový Zéland to nie je iba Pán prsteňov. Miesto tiež láka k návšteve starších i moderných pamiatok. Ďalšia z nich je napríklad najvyššia veža južnej hemisféry Sky Tower alebo preslávené Polynézske kúpele, ktoré sú súčasťou mesta Rotorua. Akonáhle do mesta vkročíte, pravdepodobne Vás začne v nose páliť typický sírny zápach plynov unikajúcich z vnútra zeme. Niet sa preto čomu čudovať, že sa tu nachádzajú najväčšie termálne pramene krajiny.
Milou povinnosťou každého cestovateľa je určite návšteva hlavného mesta Nového Zélandu - Wellingtonu. Medzi najväčšie lákadlá tohto miesta patrí nepochybne pozemná, 612 metrov dlhá lanová dráha, spájajúca centrum mesta s prímestskou časťou Kelburn, kde sídli mestská botanická záhrada. Za zmienku určite stojí aj tunajšia ZOO a múzeum.
S Novým Zélandom je nepochybne spojená aj zlatá horúčka. Do dnešných dní ju pripomínajú dve zlatokopecké osady Ross a Hari Hari, ktoré sú súčasťou mesta Hokitika. Búrlivú éru pripomína tiež Arrowtown, od ktorého je to len kúsok k mostu Kawarau Bridge.
Vôbec prvým novozélandským národným parkom bol park NP Tongariro, ktorý leží uprostred Severného ostrova a dosahuje rozlohy 796 km². Jeho súčasťou je veľké množstvo činných sopiek. Zhodou okolností tu nájdeme aj dve z najaktívnejších sopiek na svete Ngauruhoe a Ruapehu. V parku ale nájdete tiež rad posvätných maorských miest a množstvo cyklistických chodníkov. Len pre zaujímavosť - ak by ste spojili dva najväčšie chodníky Tongariro Northern Circuit a Round the Mountain Track, bude Vám výprava trvať neuveriteľných osem dní!
Ďalším - možno menej obvyklým parkom je NP Abel Tasman. Ten je lemovaný prekrásnymi plážami s bieloskvúcim sa pieskom a tyrkysovým morom, rovnako ako hustou sieťou ciest a cyklotrás. Súčasťou parku sú aj tradičné chaty, kde sa môžete občerstviť a pochutnať si na tradičných špecialitách. K dispozícii je aj nespočetné množstvo požičovní kajakov.
Národný park Nelson Lakes je súčasťou rovnomenného mesta Nelson a opäť predstavuje jednu zaujímavú raritu. Na horách tohto parku sa nachádza ski areál, v dvoch hlavných jazerách sa môžete (počas leta) kúpať alebo chytať ryby. Dominantou parku sú zmienené jazerá Rotoiti aj Rotoroa s bohatou základňou pstruhov. Brehy jazier sú upravené na kamienkové pláže. Ak vás prestane baviť plávanie alebo chytanie rýb, požičajte si loďku a nenechajte si ujsť jedinečnú plavbu pri západe slnka.
Ďalší z novozélandských parkov nesie názov Mount Aspiring a založený bol v roku 1964. Park je perfektne vyváženým kokteilom odľahlej divočiny, vysokých hôr a nádherných riečnych údolí. Vo svojej podstate ide o pravý a nefalšovaný raj trampov a horolezcov - tunajšie výhľady a scenérie sú nekonečné, pohlcujúce a nezabudnuteľné. Park sa rozkladá na 3 500 metroch štvorcových a je tretím najväčším na Novom Zélande a ponúka očarujúce výhľady na susedné Alpy.
Vymeňte bieloskvúce pláže a tyrkysové more za niečo oveľa viac akčné. Zamierte do parku Waimangu, ktorého súčasťou je rovnomenný gejzír - zhodou okolností ten najväčší na celom svete, ktorý bol činný v rokoch 1900 - 1904. Mohutný stĺpec vody dosahoval až neskutočných 500 metrov. Teraz je z gejzíru už iba jazero, ktoré napriek tomu stojí za návštevu.
Našou poslednou zastávkou je NP Moon Crater v Taupo. Park je súčasťou oblasti Rotorua a ponúka jedinečný pohľad na kráter sopky s typickým sírnym zápachom.
Nový Zéland je známy aj pre svoje sírne a termálne oblasti. Jednou z nich je napríklad Whakarewarewa neďaleko malebného mestečka Rotorua. Súčasťou Whakarewarewa sú najväčšie kúpele na Novom Zélande, nespočetné množstvo sírnych prameňov, horúca kyselka vyvierajúca z útrob zeme a aj obľúbené horúce bahno s liečivými účinkami.
Ďalšou z termálnych oblastí je Wai-O-Tapu, ktorá je považovaná za tú vôbec najfarebnejšiu termálnu oblasť Nového Zélandu. Wai-O-Tapu totiž hrá tyrkysovou, oranžovou, červenou, žltou, šedou i zelenou. Skrátka a dobre - radosť pozerať!
Tunajšie termálne oblasti majú na svedomí činné vulkány Nového Zélandu. Jedným z nich je napríklad vulkán Ruapeh. Spoločne sa sopkou Ngauruhoe patrí Ruapeh medzi najaktívnejšie sopky sveta.
Nový Zéland však ponúka aj nespočetné množstvo okúzľujúcich vyhliadok. Napríklad tú, ku ktorej sa dostanete lanovkou pri prehliadke hlavného mesta Wellington. Jej názov je Victoria a ponúka neuveriteľné výhľady do okolia. Krásne výhľady ale poskytuje tiež vrchol Bob's Peak.
Počas svojich potuliek budete doslova fascinovaní okolitou prírodou a scénickými údoliami. Zamierte preto do Buller Gorge alebo údolia ľadovca Franz Josef. Nemenej úchvatné sú aj skalné tiesňavy Shotover River a Pukerangi. A propos - viete, že tiesňavu Shotover River si môžete "preletieť" na špeciálne upravenom člne? Ak ste preskúmali hlavný ostrov Nového Zélandu, vydajte sa na člne prostredníctvom Cookovej úžiny na Južný ostrov.
Nový Zéland je prešpikovaný nielen aktívnymi sopkami a vyvierajúcimi termálnymi jazierkami, nájdete tu taktiež obrie jazerá, ktorých okolie je poväčšine upravené na malebné pláže. Jedným z najznámejších jazier je nepochybne jazero Taupo, ktoré je vďaka svojej rozlohe vôbec tým najväčším na celom Novom Zélande.
Jazero leží v strede Severného ostrova, v nadmorskej výške 356 metrov. Má 193 km dlhé pobrežie, hĺbku až 186 metrov a rozlohu 616 km². Tiež vznik jazera je pomerne zaujímavý. Nachádza sa totiž na mieste pôvodného vulkánu. A práve činné vulkány prispeli k vzniku známych gejzírov. Jedným z nich je napríklad gejzír Lady Knox, ktorý je súčasťou oblasti Wai-o Tapu.
Počas cesty k jazeru Taupo môžete uzrieť aj malebnú oblasť s vodopádmi a divokými vodami Huka Falls.
Za zmienku určite stojí aj jazero Wakatipu, po ktorom brázdi starý, ale za to stále funkčný parník TSS Earnslaw. Počas plavby sa môžete kochať prekrásnou hornatou krajinou v okolí.
Nový Zéland je ale tiež plný malebných fjordov. Jedným z nich je trebárs fjord Milford Sound, ktorý môžete opäť poznať zo slávnej Tolkienovej ságy. Na mieste sa natáčali scény z Isengardu, Lothlorienu a Amon Henu. Okrem fjordu Milford Sound je známy aj fjord Doubtfull Sound.
Novozélandská príroda je však plná kontrastov - na jednej strane horúce, zo zeme vyvierajúce pramene, na druhej obrie ľadovce a ľadovcové údolia. Jedným z nich je aj preslávený ľadovec Fox Glacier, ktorý ústi tesne nad úrovňou hladiny mora. Pritom ale padá z 2 600 metrov a je našou poslednou pomyselnou novozélandskou zastávkou.
Asi každý turista cestujúci po Novom Zélande si odtiaľto bude chcieť priviezť niečo, čo mu bude tunajšie zážitky a neuveriteľne rozmanitú krajinu dennodenne pripomínať. Na rozdiel od niektorých iných krajín sú novozélandské suveníry napospol veľmi kvalitne vyhotovené. Medzi tie najžiadanejšie patria maorské rezbárske práce z dreva, kostí a tiež z tzv. Greenstone čiže jadeitu. Nerast je najčastejšie spracovávaný na jednoduché vkusné prívesky, náramky, manžetové gombíky alebo nožíky na otváranie listov.
Ďalšími nemenej obľúbenými suvenírmi sú ozdoby a šperky zo zelených alebo modrých mušlí, ktorým sa tu hovorí "paua". Miestnymi obľúbené prívesky na krk sa vyrábajú z kostí ale aj z kopálu - živice stromov kauri alebo zo skameneného dreva. Za zmienku určite stoja aj tunajší šperkári, ktorých výrobky sú nielen vkusné, ale aj veľmi pekné a precízne spracované. Obľúbeným materiálom je kameň, drevo, sklo a kov.
Zaujímavým vývozným artiklom sú aj kože a kožušiny. Z tých sa vyrábajú plášte, kabelky a klobúky. Z ovčích kožušín potom predložky, koberce, prikrývky, ale aj odevy, topánky a pokrývky hlavy. Všetko je k dispozícii ako v prírodných farbách (biela, hnedá a čierna), tak i farbené. Dámy tu iste zaujmú ošetrujúce a hojivé krémy z manuky (čajovníka)..
Za zmienku určite stojí aj termálne bahno, ktoré sa tu používa na výrobu kozmetických masiek a zábalov. Ak hľadáte darček pre súkromnú spotrebu, potom sa zamerajte na novozélandskej víno a whisky, ktoré má svoju nespornú kvalitu a tradíciu. Medzi vyhlásené značky patrí napríklad whisky Wilsons a 45 South. Zaujímavosťou je aj medová vodka a kvalitný novozélandský med, ktorý sa do vodky pridáva.
Ak nechcete za suveníry míňať peniaze, môžete si odtiaľto odviezť modro sfarbené mušle, ktoré jednoducho nazbierate na tunajších plážach.
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2024 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT