Dovolenka Kostarika

Kostarika mapa

KOSTARIKA - tak túto pôvabnú a sympatickú stredoamerickú krajinu kedysi pomenoval Krištof Kolumbus.

Kostarika je tiež často nazývaná Švajčiarskom Strednej Ameriky a jedným z posledných rajov na zemi. Nájdete tu takmer štvortisícové hory, pobrežie dvoch oceánov, nedotknuté tropické pralesy, pláže lemované kokosovými palmami, vodopády, činné sopky a jazerá. Táto prekrásna stredoamerická krajina má návštevníkom čo ponúknuť.

Sopka

Kedy ísť do Kostariky?

Kostarika patrí do tropického podnebného pásu, pričom najteplejšie sú zvyčajne oblasti okolo pobrežia. Priemerné teploty sa tu pohybujú okolo tridsiatich stupňov Celzia. Leto v Kostarike trvá od decembra do apríla, zima naopak od mája do novembra. Aj tu narazíte na obdobie dažďov a obdobie sucha. Obdobie dažďov trvá v Kostarike od mája do novembra a obdobie sucha potom od decembra do apríla. Ideálna doba pre návštevu je od decembra do konca apríla, kedy tu panuje miestne leto. Počítať ale musíte sa zrážkami, ktoré môžu byť v niektorých oblastiach dosť výdatné.

Nakupovanie a suveníry

Čo sa týka nákupných možností, tých je v Kostarike naozaj neúrekom. Z obľúbených suvenírov určite nesmieme opomenúť skvelú kostarickú kávu, ktorú môžete nakupovať v balíčkoch alebo celých taškách za veľmi priaznivé ceny. Počítajte ale s tým, že darčekové obchody ju väčšinou predávajú dosť draho. Na druhú stranu ju dostanete v krásnom darčekovom balení, ktoré môžete ihneď darovať. Lacnejšie a rovnako kvalitne (ale bez darčekového balenia) ju kúpite v bežných obchodoch.

Ďalšou spomienkou na Kostariku je národný kávový likér "Café Rica". Ak radi maškrtíte a milujete čokoládové výrobky, prineste si so sebou pravú kostarickú čokoládu, ktorá patrí k tým najlepším v Strednej Amerike. Najčastejšie ju zoženiete obalenú okolo exotického ovocia alebo kávových zrniek. Čo je kombinácia, ktorá sa jednoducho neodmieta. Vzácnym suvenírom sú tiež sošky z dreva alebo kože. Tu ale počítajte s tým, že sú pomerne drahé, napriek tomu však veľmi kvalitné.

cafe rica

Z drevených výrobkov môžeme menovať napríklad šalátové misy, taniere, tácky a ďalšie doplnky do kuchyne alebo skrinky na šperky. Za zmienku určite stojí aj tunajší krásny nábytok. Jeho prevoz do rodnej domoviny je ale trochu komplikovaný. Z kožených výrobkov si môžete odviezť potrebné oblečenie, tašky, topánky a ďalšie módne doplnky. Koža je tu pomerne lacná, je však, ale dobré overiť jej pravosť.

Značný výber suvenírov nájdete v San José. Skvelými nákupnými možnosťami sú ale tiež menšie dediny, kde sa tradičné výrobky priamo vyrábajú. Vydajte sa napríklad do Sarchu, kde uvidíte výrobu drevených suvenírov a tradične pomaľovaných replík vozíkov, ktoré boli v dávnych dobách používané na prepravu úrody. Nesmierne obľúbené sú aj šperky, výrobky z hliny, vlny a cigary.

Kultúra v Kostarike

Kostaričania si veľmi potrpia na kultúru v obliekaní. Ženy tu majú napríklad zakázané opaľovať sa hore bez. Zaujímavosťou je aj rozdelenie na jednotlivé triedy. Vidiečania a pracujúca trieda sa podriaďujú ľuďom s vyšším postavením a k ľuďom s inou farbou pleti sa správajú trochu zdržanlivo.

Pri návšteve Kostariky rešpektujte aj to, že miestni ľudia sú veľmi silno katolícki zameraní. Ich spätosť s vierou je búrlivo oslavovaná počas týždňa Semana Santa, čo je zmes sprievodov a karnevalov, kedy sa celá krajina takmer zastaví, a oslavuje sa Veľká noc. Medzi ďalšie významné sviatky patrí 2. august - deň výročia sv. Márie. Je to deň, kedy sa miestni zaradia do sprievodu, ktorý sa vydáva z hlavného mesta San Jose do 30 km vzdialeného Cartaga.

Kostaričania oslavujú tiež 19. marec, na ktorý pripadá sviatok Svätého Jozefa, 11. apríl, na ktorý pripadá Deň Juana Santamarinu, 1. máj sa tu tradične oslavuje Deň práce, 26. mája sviatok Božieho tela, 29. júna sviatok Svätého Petra a Pavla, 25. júla výročie oddelenia provincie Guanacaste od Nikaraguy, 15. septembra, kedy sa oslavuje Deň nezávislosti, 2. novembra Dušičky a na 25. decembra pripadajú Vianoce. Oslavy Nového roka sa tradične oslavujú prvého januára.

Na oslavách nesmie chýbať dobré jedlo a pitie. Jedlo je totiž dôležitým aspektom kostarickej kultúry, mnoho rodinných stretnutí a osláv sa točí práve okolo neho.

Kostarická kuchyňa

A keď sme sa zmienili o jedle, nesmieme vynechať ani tradičné kostarické pokrmy. Čo sa týka kostarickej kuchyne, tá je väčšinou charakterizovaná ako jednoduchá a ľahká. Výnimku tvoria iba špeciality prevzaté z Karibiku, ktoré sú na miestne pomery dosť korenené. Miestnu kuchyňu významne ovplyvnili Španieli.

Základom jedálnička sú ryža a fazuľa. Tie Kostaričania pridávajú prakticky do každého hlavného jedla. Nemenej významné sú tiež zemiaky, čerstvé tropické ovocie a zelenina. Zaujímavosťou je tzv. zeleninový banán, ktorému sa tiež hovorí plantýn alebo plantajn. Ten obsahuje veľké množstvo škrobu a hodí sa tak k tepelnej úprave. Nezrelšie plody sú väčšinou súčasťou slaných jedál, tie ktoré sú dostatočne zrelé, nájdete v jedlách sladkých. Čo sa týka mäsa, tiež ho Kostaričania hojne konzumujú. Medzi najobľúbenejšie druhy patrí bravčové a hovädzie. Obľúbené sú ale aj ryby a kuracie mäso. Ryby sa najčastejšie upravujú vyprážaním, ale môžu byť aj grilované alebo pečené.

Medzi miestne produkty patria napríklad maniok, arakača jedlá či čajot, ktorý je rastlinou z čeľade tekvicovitých, z ktorej sa konzumujú plody, majúce tvar hrušky, ale aj hľuzy a listy. Z ovocia tu zbožňujú graviolu, ktorá má sladkú bielu dužinu rovnako ako kvajáva kostarická. Za zmienku určite stojí aj rambutan, ktorý je ostnatým červeným ovocím s bielou dužinou. Chuťovo vám bude možno pripomínať liči. Obľúbené sú aj oriešky kešu.

Tradičné jedlá a nápoje

Národným kostarickým jedlom je už spomínaná kombinácia fazule a ryže - tzv. gallo pinto. To sa väčšinou pripravuje zo zvyškov z predchádzajúceho dňa a konzumuje sa väčšinou na raňajky.

gallo pinto

Ďalším nemenej obľúbeným pokrmom je casado. To sa skladá z ryže, čiernych fazúľ, šalátu, banánu zvaného maduro a mäsa, ktoré si môžete vybrať podľa ľubovôle. Obľúbené sú tiež taštičky plnené mletým mäsom alebo syrom, ktoré chutia zakaždým inak vďaka použitému koreniu. Tým sa hovorí empanadas. Spomenúť musíme aj pokrm olla de carne, ktorý predstavuje ryžu a hovädzie mäso s väčším množstvom rôznej zeleniny ako sú sladké zemiaky, mrkva alebo kukurica.

pokrm casado

Za zmienku určite stojí aj Ceviche, čo je surová ryba alebo morské plody naložené v limetkovej šťave s korením ako napr. chilli, koriander, čierne korenie, cibuľa alebo cesnak. Pokrm sa podáva chladený. Ak milujete bravčové mäso, ochutnajte pokrm s názvom Chicharrón. Ak by vám u pokrmu chýbali fazuľa, môžete si dať Chifrijo

chifrijo

Ak dávate prednosť skôr bezmäsitým jedlám, vyskúšajte Patacones, čo sú v oleji dvakrát vyprážané a potom do tvaru kruhovej placky vytvarované zeleninové banány (plantýny), ktoré sú v iných latinskoamerických krajinách známe pod názvom tostones. Na Kostarike vám ich budú podávať s dípom z čiernych fazúľ.

Bezmäsitá môže byť aj pochúťka s názvom Empanadas. Ide vlastne o kukuričné vrecká plnené syrom alebo zeleninou. Obdobou vyprážaných zemiakov je aj Yuca frita. Čo sa týka slávnostných príležitostí (napríklad Vianoc), to Kostaričania konzumujú pokrm zvaný Tamales. Ide o kukuričné cestíčko plnené zmesou mäsa, ryže či zeleniny a zabalené do banánového listu.

Z nápojov tu môžete ochutnať tradičné Batido, ktoré je vyrobené z čerstvého tropického ovocia a rozmixované s vodou, mliekom alebo jogurtom. Obľúbený je aj Agua dulce - nápoj pripravovaný z tzv. tapa dulce, čiže surovej cukrovej trstiny rozpustenej v horúcej vode. Ak máte chuť na niečo sladké a netradičné, vyskúšajte Pinolillo, čo je nápoj z kukurice, do ktorého sa pridáva kakao.

Z alkoholických nápojov iste nevynechajte ochutnávku kostarického piva. Medzi najpopulárnejšie značky patrí Imperial, Pilsen alebo Rock Ice. A pri pive ešte chvíľu zostaneme. Ochutnajte nápoj zvaný Michelada, ktorý v sebe kombinuje pivo, limetkový džús a soľ. Za zmienku stojí tiež miestny rum, napríklad značka Ron Centenario alebo Flor de Cana. Ak túžite ochutnať niečo tradičné a domáce, stavte na Guaro - silnú domácu pálenku z cukrovej trstiny, ktorá vám môže chuťou pripomínať vodku.

Praktické informácie

Vstupné formality

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú k vstupu do Kostariky vízum. Návštevníci musia mať platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po predpokladanom návrate z Kostariky. Po prílete sa vypĺňajú registračné karty.

Očkovanie a lekár

Očkovanie sa pre cestu do Kostariky nevyžaduje. Vezmite si so sebou lieky, ktoré bežne užívate pri zvýšenej teplote, bolestiach hlavy a črevných problémoch.

Úradný jazyk

Úradným jazykom je španielčina.

Časový posun Kostarika

Časový posun proti Slovenskej republike je - 7 hodín, v dobe letného európskeho času je - 8 hodín.

Mena a zmenárne

Miestnou menou je kostarický colon (CRC), ktorý sa delí na 100 centimos. Kurz je cca 1 USD = 400 CRC. V obchodoch sa väčšinou platí v colonoch, ale môžete platiť aj v amerických dolároch. Sú tu veľmi rozšírené kreditné karty.

Ceny v Kostarike

Pretože je v krajine hojne rozšírené falšovanie peňazí, je dobré byť zvlášť pri bankovkách vyššej hodnoty na pozore. Drvivá väčšina predajcov má totiž pri pokladniach špeciálne lampy, ktoré rozoznajú falzifikát od skutočnej bankovky.

kostarická měna colon

V krajine sa nachádza niekoľko významných bankových inštitúcií a bankomatov je tu tiež dostatok. Peniaze meňte skôr v bankách, nie u pouličných predajcov. Počítajte tiež s tým, že po vás bude vyžadovaný cestovný pas. Ak so sebou nechcete nosiť hotovosť, je možná aj platba kartou. Akceptuje ju väčšina predajcov. Čo sa týka cien, počítajte s tým, že Kostarika je pomerne drahou krajinou. Vlastne tou vôbec najdrahšou z celej Strednej Ameriky. Väčšina tovaru tu stojí o 20% - 50% viac, než u nás. Niekde ide až o dvojnásobok ceny.

Za priemerný kostarický hotel s tromi hviezdičkami zaplatíte asi 62 EUR. Za to najluxusnejšie ubytovanie si tu budú priemerne účtovať necelých 190 eur. Jedlo v lacnej reštaurácii vás tu vyjde na približne 5 EUR. Domáci polliter čapovaného piva na 2 eurá, za dovážané pivo zaplatíte asi 3 eurá. Cola alebo Pepsi v tretinkové fľaši stojí asi 1.20 EUR. Tretinka vody 1.10 EUR. Za cappuccino zaplatíte 2.20 EUR a za espresso asi 1.50 EUR.

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia