Kanada je druhým najväčším štátom sveta a jej rozloha je bez štipky zveličenia šokujúca. Všeobecná odpoveď na to, kedy ísť do Kanady teda neexistuje. Na jednotlivé časti Kanady sa preto musíme zamerať detailnejšie. V úvode treba povedať, že rovnako ako v Českej republike, i v Kanade existujú štyri ročné obdobia.
Každé obdobie ale začína v rôznych miestach a provinciách odlišne. Určujúcim faktorom je preto zemepisná šírka. Miesta, ktoré sú položené severnejšie, budú logicky chladnejšie než tie na juhu. Podnebie a klíma tu je ale rozdelená do niekoľkých pásiem a celkovo tu panuje chladnejšie počasie, než na ktoré sme zvyknutí u nás. Ako ale vyzerá počasie v jednotlivých častiach Kanady? Poďme sa na ne bližšie pozrieť.
Sever Kanady, ktorý sa nachádza v arktickom podnebí, dosahuje priemerne ročnú teplotu okolo 0°C. Ovplyvnený je Severným ľadovým oceánom, čo sa prejavuje nielen na podnebí a množstve zrážok, ale najmä teplote. Nie je výnimkou, že v zime tu klesajú teploty k úctyhodným -45°C. Je preto potrebné počítať s tým, že zimy v Kanade sú dlhé a drsné.
Do najsevernejších častí zeme je preto ideálne vycestovať počas júna, júla, augusta alebo septembra (tzv. hlavná sezóna). A to preto, že tu panujú miernejšie teploty, cesty sú zjazdné bez väčších problémov a rieky splavné. Počas potuliek kanadskou prírodou oceníte iste i skutočnosť, že dni sú v tomto období dlhé a slnečných lúčov je počas dňa dostatok.
Počas leta sa tu konajú i početné festivaly, ktoré si rozhodne zaslúžia Vašu návštevu. Hlavná sezóna, mierne teploty, ale i prázdniny miestnych a konanie spoločenských akcií ovplyvňujú množstvo turistov, ktorí sem prichádzajú, i ceny ubytovania, dopravy a služieb, s čím je nutné počítať.
Juh krajiny charakterizujú mierne letá a tuhé zimy. I napriek tomu, že sa mestá v tejto oblasti nachádzajú v nižšej zemepisnej šírke než ČR/SR, počítajte s tým, že sú dlhšie a silnejšie než u nás (predsa len Kanadou prechádza šesť časových pásiem!). Napriek tomu ide o najteplejšie a zároveň tie najviac zaľudnené oblasti z celej Kanady.
Napríklad počas najteplejšieho júla dosahuje priemerná teplota na juhu príjemných dvadsať stupňov Celzia. Do miest na juhu Kanady sa teda môžete vydať celoročne. Za zmienku určite stojí i prelom mesiacov september a október, kedy tu začína tzv. Indian Summer (podobné nášmu babiemu letu). V tomto období sa stále môžete tešiť z veľkého množstva denného svetla i slnečných lúčov.
Výnimkou ale nie sú ani situácie, kedy Vás skoro ráno alebo neskoro večer prekvapia prvé prízemné mrazíky. Navštíviť Kanadu počas Indian Summer sa ale oplatí nielen z dôvodu mierneho počasia, ale tiež pre pestré sfarbenie okolitej prírody, ktorá v tomto období hrá doslova všetkými farbami.
Väčšina turistov mieri na východné pobrežie Kanady, ktorého súčasťou sú provincie Ontario a Québec. Okrem množstva kultúrnych i historických pamiatok a bohatých nákupných možností je súčasťou týchto provincií tiež niekoľko národných parkov a rezervácií, vďaka ktorým môžete ochutnať tú pravú kanadskú divočinu.
Pokiaľ cestujete do východnej či západnej časti zeme, pripravte sa na to, že tu sú zimy miernejšie a letá teplejšie. Počítať ale musíte tiež s vyšším množstvom zrážok. Najviac zrážok tu zažijete pochopiteľne počas zimy, najmenej potom v lete.
Pokiaľ chcete minimalizovať počet upršaných dní, opäť môžeme na návštevu odporučiť hlavnú sezónu, ktorá tu trvá od júna do septembra. Pokiaľ ale do Kanady zamierite mimo hlavnú sezónu, nižšie teploty a zrážky Vám vykompenzuje menšie množstvo turistov a prijateľnejšie ceny.
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2024 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT