Jordánsko je pre nás pomerne exotická krajina, a to nielen svojou prírodou, ale tiež kultúrou. Veľkú rolu tu hrá islam, od toho sa rozdiely odvíjajú. Okrem poznávania sa tu dá dobre nakupovať - pestrofarebné suveníry, zvlášť ručné výrobky miestnych obyvateľov. Jordánci sú veľmi milí, priateľskí a láskaví.
Klíma v Jordánsku je subtropická a pomerne suchá. Vo vyšších polohách bývajú zimy chladné, leto je horúce v nížinách a chladnejšie tým viac, čím vyššie sa dané miesto nachádza. Väčšinu územia tvoria náhorné plošiny medzi 700 a 1 200 metrami. O niečo teplejšie býva v údolí rieky Jordán, a to ako v lete, tak v zime. Dažde sú v Jordánsku skôr vzácne, najvyššie množstvo zrážok je tu od decembra do februára, najviac prší v severozápadnej oblasti krajiny. V ostatných jej častiach je dosť sucho. V Ammáne, v hlavnom meste Jordánska, je klíma mierna a suchá. V období od mája do októbra tu takmer neprší.
Tým najautentickejším suvenírom, ktorý môžete z Jordánska doviezť, je tradičný ručne vyrobený výrobok z lokálnych zdrojov. Najčastejšie to býva pestrofarebná fľaša zdobená farbeným pieskom. Zdobenie je abstraktné i konkrétne, často zbadáte na fľašiach ťavy alebo podobné výjavy, ale aj nešpecifické obrazce. K ďalším obľúbeným spomienkam patria tkané koberce a modlitebné koberčeky alebo vodné fajky, sošky či olejové lampy.
Legenda hovorí, že si jeden arabský pastier vytvoril zásobu mlieka v ovčom žalúdku, a ako prešiel cez púšť, mlieko zhrudkovatelo a na svete bol syr. Dnes sa mu hovorí halloumi a ide o úplne typický jordánsky pokrm. A ďalej? Hlavnú úlohu v miestnej kuchyni hrá zelenina, chlieb, jahňacie a kuracie mäso a ryby. Hlavné jedlo, ktoré sa spravidla podáva v polovici popoludnia, v drvivej väčšine prípadov tvorí korenená ryža. Sviatočné stolovanie: keď sa zíde rodina alebo partia priateľov, zvyčajne nechýba pravý turecký čaj alebo káva, a tiež ovocný džús. Čo sa týka jedla, favoritom je vždy mansaf, teda plochý chlieb s ryžou a mäsom.
Jordánci sa vzájomne veľmi radi stretávajú a navštevujú. Pozdravy bývajú srdečné a rozhodne nestačí opýtať sa len raz na to, ako sa dotyčný má. Jordánci sú napospol moslimovia, takže nepijú alkohol. Ženy by mali byť zahalené. Urážajúce sú okrem iného tiež odhalené chodidlá.
Úplne špecifické sú návštevy mešity. Moslimovia sa pred vstupom vyzúvajú. Pri návšteve kúpeľov musia nosiť ľahké sandále, napríklad tie, ktorým u nás hovoríme žabky. Muži so ženami by si na verejnosti nemali fyzicky prejavovať náklonnosť, zatiaľ čo žena so ženou (a muž s mužom) sa môže držať za ruku alebo sa pobozkať. Muži nesmú ženám sami od seba potriasť rukou, toto gesto musí vyjsť jednoznačne od ženy.
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2024 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT