Dovolenka Hongkong

Hongkong

Hongkong: hoci oblasť patrí medzi najhustejšie osídlené na svete (až 10.000 obyvateľov na km2, ležia na území prekvapivo tiež lesy a hory (až 1.000 metrov vysoké) a pri hraniciach s Čínou poľnohospodárska oblasť zvaná Nové územie.

Odhaľte na dovolenke tu neporovnateľne pulzujúcu bývalú britskú kolóniu, ktorá 1. júla 1997 prešla pod čínsku správu.

Top zaujímavé miesta pre dovolenku

"Mekkou" všetkého kultúrneho diania je v Hongkongu obchodná štvrť Kowloon. Medzi najviac vyhľadávanou tunajšou turistickou atrakciou je Avenue of Stars na pobrežnej promenáde Tsim Sha Tsui, kedy ide o "Východný kópiu" hollywoodskeho chodníku slávy. A tomu všetkému tu dominuje bronzová socha ázijského filmového poloboha minulého storočia - Bruce Leeho.

Každý večer od 20 tej hodiny sa za pomocou viac ako 40 budov v meste, odohráva strhujúca multimediálna show Symfónia Svetiel (Symphony of Lights). Počas cca 15 minút, hudba a obraz znázorní 5 hlavných tém - Prebudenie, Energia, Dedičstvo, Spolupráca a Oslava. Jedna z najlepších stálych a nespoplatnených show na celom svete, tak ju rozhodne nepremeškajte!

Prejsť sa po zaujímavých miestnych trhoch a nasať tunajšiu atmosféru je ďalšou vecou, ​​ktorú kto nezažije, tak nevie, o čo všetko prichádza. Nočný trh na ulici Temple Street je nádhernou ukážkou rôznorodosti a istého umeleckého pôvabu čínskeho trhu, nájdete tu textil, elektroniku, hračky atď. Naopak medzi doobednými hodinami je najlepší čas na návštevu slávneho Nefritového trhu a v ulici Hong Lok si zase dôkladne potom prejsť miestny Vtáčí trh.

Výhled na moře a mrakodrapy v městě Hongkong

Zaujímavé prírodné miesta a moderná architektúra

Navštíviť horu Victoria Peak (554 metrov nad morom) - to znamená doslova a do písmena, vychutnať si naozaj úžasný výhľad na zátoky a ostrovčeky, s ktorými je Hongkong spojený prostredníctvom trajektov. Všetky dôležité objekty máte tak na dosah jediného pohľadu. Zaujímavosťou je aj to, že vás na horu dovezie vyše 120 rokov stará dopravná súprava. Sú tu reštaurácie a aj kaviarne.

Keď sa potom vrátite späť do každodennej vibrácie a ruchu tohto moderného veľkomesta, tak možno budete veľmi milo prekvapení, že znenazdajky v ňom uprostred nájdete Honkgong Park. Priezračné jazierka a fontány v tejto príjemnej zeleni ľahko upokojí tep vašej mysle. Súčasťou parku je aj zrejme najstaršia koloniálna budova v celom Hongkongu - Múzeum čajového náčinia, kam sa môžete pozrieť úplne zadarmo.

Takto uvoľnení a povznesení sa môžete vydať do centrálnej časti mesta a právom spoznáte, prečo sa tu tomu hovorí hlavná tepna svetového obchodu, finančných a bankových služieb. Málokto ale vie, že tieto nádherné a moderne postavené "bohom až do okien" mrakodrapy, sa držia starobylej čínskej filozofie o harmónii Feng-Šuej.

A keď už sme pri tých bohoch, tak je na čase pri tunajšej dovolenke sa pozrieť aj na krásne umelecky zdobený taoistický chrám Wong Tai Sin, ktorý bol postavený na začiatku 70. rokov minulého storočia. Nájdete ho pri stanici metra s rovnakým menom.

Bronzový Buddha na ostrově Lantau, Hongkong

Pozoruhodné kultúrne pamiatky

V blízkosti už vyššie spomínanej Avenue Of Stars v Kowloone nájdete aj elegantnú 44 metrov vysokú vežu s hodinami (Clock Tower), postavenú v roku 1915. Pre dnešnú generácia ľudí sa jedná o vrcholný poklad storočia pary čiže 19. storočia. Veža bola pôvodne totiž súčasťou už dnes nefungujúcej Kowloon - Canton železničnej trasy.

Na ostrove Lantau (dvakrát väčší než ostrov Hongkong) sa nachádza krásny budhistický kláštor Po Lin, postavený z roku 1906. Za ďalších 87 rokov už tu ale môžete nájsť 268 dlhých schodov, ktoré vedú k masívnej bronzovej soche mierumilovne sediaceho Budhu v nadživotnej veľkosti. Socha je vďaka každonočnému veľkolepému osvetleniu "svietiacim majákom šťastia pre všetkých ľudí sveta".

Na ostrove môžete tiež nájsť aj vďaka turizmu známu rybársku dedinu Tai O, ktorá je postavená na vode a hovorí sa, že jej základy boli položené už v 16. storočí. Každopádne sa tu nachádza jeden z najviac postavených starobylých chrámov v Hongkongu - pozoruhodný Yeung Hau Temple zo 17. storočia.

Suveníry

Hongkong je doslova rajom pre všetkých nákupov chtivých cestovateľov. Pulzujúce veľkomesto, v ktorom to bzučí ako v úli, je doslova popretkávané stánkami s rýchlym občerstvením, nákupnými centrami, kde zoženiete naozaj čokoľvek, aj zapadnutým obchodíkmi s nespočetným množstvom tradičných suvenírov. Čo si z tejto čínskej metropoly odviezť a na čo nezabudnúť?

Kuracie pazúry na desiatu je asi to, čo vás na Hongkongu v sekcii suvenírov šokuje najviac. Vákuované pazúry si môžete dopriať na desiatu alebo k rýchlemu obedu. Doviezť ho samozrejme môžete na ochutnanie i domov. Nie nadarmo sa o ňom hovorí, že ide o ten vôbec najbizarnejší suvenír v Hongkongu, ako aj celej Číny. Chcete si doviezť niečo máličko sofistikovanejšie a kultúrne?

Čaj

Potom sa zamerajte na čaje a čajové servisy. Čínska čajová kultúra je jednou z veľkých pojmov v Číne. Číňania ho pijú už viac ako 4.000 rokov a je dôležitou súčasťou čínskej tradície. Aby ste nestúpili vedľa, vydajte sa do špecializovaného čajového obchodu, kde si môžete nechať konkrétny čaj odporučiť a sami vám ho tu tiež odvážia. Počítajte ale s tým, že za naozaj kvalitný čaj si budete musieť priplatiť. A keď už čajový obchod navštívite, poobzerajte sa tiež po keramickom čajovom servise s typickým čínskym motívom.

Priletieť domov bez tradičných paličiek? Nemysliteľné! Aj v Hongkongu, rovnako ako v Pekingu majú tieto paličky prakticky na každom druhom rohu. Vybrať si môžete paličky z bambusu, ale napríklad aj tie drahšie z keramiky alebo umelej hmoty.

Hůlky

Ak hľadáte suvenír pre dámu, popýtajte sa po jazmínovom kréme, ktorý sa vyznačuje svojím okúzľujúcim vzhľadom, ale aj jedinečnou vôňou. Priviezť si môžete aj najrôznejšie bambusové suveníry, šatky a látky s čínskymi motívmi alebo ukážky kaligrafie. Nevynechajte ani prehliadku tradičného umenia, a ak sa vám zapáči, prineste si niektorý z obrázkov do rodnej domoviny.

Kultúra

Možno si myslíte, že kultúra v Hongkongu ide v šľapajach tradičnej čínskej kultúry. To je však mylná informácia. Tunajšia kultúra z tej čínskej samozrejme vychádza, na druhú stranu je tu ale morálka a kultúra všeobecne o dosť uvoľnenejšia, než v ďalších oblastiach Číny. O Hongkongu sa dokonca traduje, že je semeniskom hriechu. Je to pravda? To budete musieť vyskúšať na vlastnej koži.

Nič a nikto však Hongkongu neuprie jeho tradičné sviatky, na ktorých si miestni veľmi zakladajú. Ide napríklad o tradičný Čínsky Nový rok, ktorý je spojený s mytológiou a netvorom, ktorého mohli zastrašiť iba ohňostroje. Preto sú oslavy Čínskeho Nového roka dodnes s bujarými ohňostrojmi neodmysliteľne spojené. Za zmienku stojí tiež Spring Lantern Festival, ktorý je súčasťou Čínskeho Nového roka. Počas festivalu ľudia vyrážajú do ulíc v sprievodoch, ktoré sú vyzbrojené stovkami svetiel a lampičiek. Zaujímavý je tiež Ching Ming Festival, ktorý miestni oslavujú počas jari a spomínajú počas neho na svojich mŕtvych predkov. Jedným zo zaujímavých je aj Tuen Ng Festival, ktorý je úzko spätý s pretekmi dračích lodí.

Hudebníci

A s festivalmi a oslavami neodmysliteľne súvisí tiež dobré jedlo a pitie. Medzi tradičné a veľmi obľúbené jedlá patria čínske knedličky vyrábané z klasického zemiakového cesta alebo ryže. Knedličky sú plnené najrôznejšími druhmi mäsa, zeleniny, ale natrafiť môžete aj na zaujímavejšie a pre našinca pomerne nevšedné kombinácie. Obľúbené sú aj jarné rolky, vyrábané z tenkého ryžového cesta, ktoré po namočení zmäknú. Rolky sú následne plnené mäsom, zeleninou a niekedy tiež tenkými ryžovými rezancami. Nemenej obľúbené je tiež kuracie Kung Pao. Tento tradičný hongkonský pokrm je doplnený o kvalitnú sójovú omáčku, bambusové výhonky, arašidy a papriky. Zabudnúť nesmieme ani na diabolské ohnivé kotlíky, na ktorých si pochutnajú len milovníci chilli a pálivých špecialít. Bez pekinskej kačice alebo bravčového mäsa v sladkej omáčke sa ale tradičný jedálenský stôl v Hongkongu tiež nezaobíde.

Jídlo

A s jedlom súvisí tiež kultúra stolovania a etiketa všeobecne. Číňania sú všeobecne veľmi milí, usmievaví a príjemní ľudia. Vzájomne spolu neustále o niečom diskutujú a to isté očakávajú tiež od vás. Svoje dojmy a postrehy chcú tiež zdieľať s okolím, preto majú pri uchu neustále prilepený mobilný telefón. Telefonujú domov, rodinám, do práce alebo priateľom. Typický je pre nich tiež neustály zhon. Ich notorickou záľubou je pomalé pitie čaju. Okrem čaju sa vyžívajú tiež v nešváre menom cigarety a zlozvyku spočívajúcom v neustálom pľuvaní. Pre Európana to môže byť celkom šok, že aj také miesta ako kupé vlaku, sú vybavené tzv. pľuvadlami. Všeobecne sú ale obyvatelia Hongkongu čestní, ochotní a spoľahliví ľudia. A to isté vyžadujú tiež od nás.

Zaujímajú vás praktické informácie pre dovolenku v Hongkongu?:

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia