Dovolenka Spojené arabské emiráty

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY - dynamicky sa rozvíjajúca krajina na Arabskom polostrove, ktorá sa v posledných rokoch naplno otvorila turistickému ruchu.

Nesmierne bohatstvo pochádzajúce pôvodne z ťažby ropy a teraz z obchodu, dáva netušené možnosti pre budovanie moderného turistického ruchu. Na miestach bývalej púšte vznikajú moderné hotelové komplexy s kompletným vybavením.

Teplé more, celoročne priaznivé podnebie a prirodzená pohostinnosť miestneho obyvateľstva pozývajú k návšteve tejto zatiaľ nie celkom objavenej krajiny.

Vybrané informácie:

Počasie v Emirátoch

Kombinácia púšte, mora a polohy priamo na obratníku Raka činí tunajšie podnebie veľmi horúcim, slnko tu svieti prakticky po celý rok. Aj zimy tu panujú teplé, aj keď noci tou dobou bývajú chladnejšie. Veľké horúčavy nastávajú cez leto, na pobreží sú sprevádzané extrémnou vlhkosťou vzduchu.

Ak v SAE prší, potom síce krátko, ale veľmi prudko. Väčšinou sa dážď objavuje počas zimných mesiacov, zvyčajne vo februári a marci, niekedy aj skôr. Bývajú to naozaj silné prietrže mračien. V Hajarských horách sa pri takých zrážkach veľmi rýchlo naplní vyschnuté riečisko (vádí) a znovu prebudené pramene stekajú do nižšie položených oblastí. Lokálne búrky sa niekedy objavujú aj v lete, väčšinou práve v horách na severovýchode krajiny. Výsledkom bývajú menšie krátke záplavy.

POČASIE SAE (Dubaj)
Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Priemerná teplota vzduchu: deň °C   24 25 27 30 33 35 37 38 36 32 31 26
Priemerná teplota vody °C 23 22 23 24 26 27 29 32 28 27 28 25
Priemerné mesačné zrážky (mm) 18 4 0 0 0 0 0 0 0 16 21 6

Nakupovanie a suveníry

Pre Emiráty a zvlášť potom Dubaj je typický americký slogan: "Shop till you drop!" - "Nakupuj, kým neodpadneš'". Treba podotknúť, že ten má v Emirátoch svoje opodstatnenie. Emiráty sú totiž snom všetkých shopaholikov a milovníkov nakupovania. Dostanete tu prakticky všetok tovar, na ktorý si len spomeniete - od luxusného oblečenia, cez elektroniku, až po rýdze zlato. Hlavnými centrami nakupovania v SAE sú Dubaj, Abu Dhabi, Sharjah a Al-Ain.

Veľmi obľúbené sú obrie nákupné domy vybavené klimatizáciou. Nakupovanie je tu mimoriadne príjemným zážitkom aj v horúcich letných dňoch. Tí, ktorí do týchto nákupných centier mieria, ale nemajú v pláne len vziať obchody útokom, sa sem chodia tiež baviť, odpočívať alebo sa zúčastňujú obchodných či iných stretnutí. Obrie obchodne zóny sú totiž často kombinované so zábavnými centrami a oddychovou zónou.

nakupování Dubaj

Čo sa týka otváracej doby, tá je v klasických supermarketoch spravidla od 10:00 do 22:00. Vo štvrtok a piatok, kedy je deň pracovného pokoja zatvárajú veľké obchodné centrá až okolo polnoci. Mimo obchodné centrá mávajú menšie obchody obedňajšiu prestávku od 13 h do minimálne 16 h. Po obedňajšej pauze sú v prevádzke až dlho do noci. Počas Ramadánu sa predajná doba v SAE predlžuje až do jednej hodiny ráno.

Zaujímavý je tiež každoročne organizovaný Dubai Shopping Festival, ktorý sa koná spoločne s prestížnym golfovým turnajom Desert Classing PGA a konským dostihom Dubai World Cup. Festivaly sa tu konajú v zime a jednotlivé obchodné centrá a obchody lákajú zákazníkov mnohokrát až na 70% zľavy. Súčasťou Dubai Shopping Festivalu je tiež bohatý sprievodný program v uliciach, vrátane ohňostroja a hier pre deti.

Platenie, zmenárne

V obchodoch sa väčšinou platí v dirhamoch, ale môžete platiť aj v amerických dolároch. Odporúčame meniť peniaze v zmenárňach v meste, v bankách a hoteloch býva značne nevýhodný kurz. Sú tu veľmi rozšírené kreditné karty, pričom bežne používané sú MasterCard alebo Visa či AmericanExpress. Banky a iné štátne inštitúcie SAE majú otvorené od nedele do štvrtka a návštevné hodiny pre verejnosť sú od 9:00 zhruba do 13:00.

Mena

Miestnou menou je dirham (Dhs), ktorý sa delí na 100 filsov. Bankovky tejto meny sú v hodnote 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamov a mince v hodnote 1 dirham, alebo 50, 25, 10 a 5 Filsov.

nakupování Dubaj - potraviny

Suvenírov nie je nikdy dosť

Ak sa do Emirátov dostanete, určite budete pokukovať po nejakom tom suveníre. Čo je ale typickým suvenírom Emirátov? Nie je toho málo! Ak dávate prednosť skôr suvenírom, ktoré môžete jednoducho skonzumovať, prineste si so sebou domov chutné datle. Že máte voči ich chuti nemalé predsudky? Potom verte, že chuť datlí z Emirátov vás úplne odrovná. Kúpiť ich tu môžete vážené alebo ako súčasť bonboniéry (napríklad s orechmi alebo sušeným ovocím).

Samostatnou kapitolou je potom korenie. To dubajské vás doslova pohltí svojou omamnou vôňou. Korenie kúpite nielen v jednotlivých obchodíkoch a obchodných centrách, ale aj na trhu s korením (tam odporúčame zjednávať o cene). Za zmienku stojí napríklad iránsky šafran v pekných pohárikoch, ktorý zoženiete asi za 7 EUR. V obchodných centrách sa ale predáva nielen korenie z Emirátov, ale aj ďalších krajín (napríklad z Indie, Filipín a pod.)

Ženy si iste obľúbia tunajšie parfumy. Nájdete tu typické dubajskej vône, ale aj parfumy vyhlásených svetových značiek. Veľmi obľúbené sú drevité a korenené vône, ktoré zoženiete v parfumériách aj ďalších špecializovaných obchodoch. A s vôňami neodmysliteľne súvisia tiež najrôznejšie vonné oleje, vonné tyčinky a zmesi, ale aj špeciálne drevené veže s uhlíkom a vôňou, ktoré predstavujú bytové difuzéry.

suvenýr - džezva

Obľúbeným suvenírom sú tiež kanvičky - tzv. džezvy na prípravu kávy alebo čaju, ale aj celé kávové a čajové sety. A k riadu nezabudnite dokúpiť tiež pravý marocký čaj alebo typickú arabskú kávu s kardamónom. A s kardamónom neodmysliteľne súvisia aj tunajšie sladkosti. Pripravte sa na to, že sú sladké. A keď hovoríme sladké, tak tým myslíme naozaj sladké. V Dubaji zaobstaráte typické arabské sladkosti, ale aj luxusné bonboniéry, pralinky alebo čokolády.

Spomenúť musíme tiež sklenené vázy s obrázkom z rôznofarebného piesku. Akonáhle sa obrázok presype, vytvorí väčšinou nejaký obrázok alebo nápis. Veľmi obľúbené sú napríklad obrázky s ťavou. Pri nákupe takejto vázy ju však dôkladne skontrolujte. Zamerajte sa najmä na to, či nemá odštiepené hrany.

K Emirátom neodmysliteľne patria tiež ťavy v najrôznejších podobách. Kúpiť si môžete ťavy kovové, drevené alebo ťavy potiahnutého pravou kožou. Populárnym suvenírom sú aj pestrofarebné tašky alebo skôr pruhy látky s vreckami, ktoré nosia skutočné ťavy na chrbte. Z rovnakej tkaniny sú asi najobľúbenejšie dekoračné vankúše všetkých veľkostí a ďalšie textílie.

Ak patríte do skupiny fajčiarov alebo nakupujete suveníry pre niekoho, kto tomuto nešváru holduje, potom si so sebou prineste miestne cigarety. Veľakrát ich tu zaobstaráte v špeciálnych darčekových baleniach spoločne so zdobenými zapaľovačmi alebo popolníkmi. Istou alternatívou sú tiež vodné fajky, ktorých je v miestnych obchodíkoch naozaj nespočetné množstvo. Ich vázy sú prekrásne zdobené a v interiéri vyzerajú naozaj dokonale.

Z textilných suvenírov určite zmienime tradičné oblečenie. Trebárs taká pánska dišdaša a dámska abája sú vskutku netradičným, avšak veľmi autentickým suvenírom. Zaobstarať si môžete tiež prekrásne zdobené koberce a koberčeky na zem či dokonca na stenu. Vždy ale kontrolujte, či má vami zvolený predajca zodpovedajúce certifikáty. Nemenej obľúbeným suvenírom sú tiež kašmírové látky a šály, z ktorých si môžete nechať ušiť nový odev.

A čím iným skončiť, než zlatom a diamantmi, ktoré sú pre Emiráty typické. Tunajšie zlatnícke výrobky sú vskutku prenádherné a ich kvalita je veľmi vysoká. Zlato sa predáva na váhu a jeho cena sa neustále mení. Napriek tomu zostáva viac než priaznivá. Po predajniach a trhoviskách chodia neustále zástupy Arabov, ktorí nakupujú pre svoje manželky stále nové a nové zlaté šperky. Podľa miestnych tradícií totiž musí každá žena v deň svojej svadby mať množstvo nových zlatých šperkov. Zlato je tu vôbec tým najobľúbenejším darčekom. Ani v tomto prípade sa nebojte zjednávať. Obchodník vám rád ponúkne zľavu.

ulice v Dubaji

Kultúra a zvyky v Emirátoch

V turistických sprievodcoch sú SAE charakterizované ako konzervatívna, avšak tolerantná moslimská krajina. Aj napriek tomu by ste tu mali dodržiavať niekoľko obyčajov a zvyklostí. V opačnom prípade sa dopustíte nepríjemného faux pas a v krajnom prípade sa o vás môže zaujímať aj tunajšie polícia. Na veľa spoločenských pravidiel upozorňujú najrôznejšie ceduľky - niektoré nájdete napríklad aj v obchodných centrách.

Etiketa a spoločenské správanie

Ak ste si ako suvenír kúpili tradičný mužský odev dišdašu alebo dámsku Abáju, je absolútne nevhodné v ňom chodiť na verejnosti. Miestni to budú brať ako urážku a zosmiešnenie ich tradícií. Možno vás zarazí, že sa tu drží a vodia za ruku osoby rovnakého pohlavia. V tomto prípade ide o prejavy priateľstva, nie o homosexualitu. Tá nie je v Emirátoch tolerovaná.

Zakázané je tiež popíjanie alkoholu na verejnosti, fotografovanie miestnych žien, muža si vyfotografovať môžete, ale iba s ich súhlasom. Veľmi neslušné je tiež odmietanie pohostinnosti miestnych - napr. pozvanie na čaj, kávu, odovzdávanie darčekov či vecí ľavou rukou a agresívne či neslušné gestá. Ak budete dodržiavať aspoň základné pravidlá slušnosti a osvojíte si tunajšie špecifiká etikety a kultúry, prežijete dokonalú dovolenku, kde nie je pre stres a zhon miesto.

Etiketa týkajúca sa žien na dovolenke (ženy – turistky)

Ženy by nemali odhaľovať príliš veľa holej kože, ideálne je, ak budú mať zakryté ramená a nohy, muži by na verejné miesta tiež nemali vstupovať v kraťasoch a nátelníku. Najlepšie pre cestovanie sú voľné nohavice a košele s dlhými rukávmi. Málo tolerované sú prejavy náklonnosti na verejnosti.

Špecifikom je pobyt na pláži. V SAE je úplne zakázané opaľovať sa hore bez. Mimo hotelovej rezorty je dobré, ak si budete všímať miestnych. Ak sa tu kúpu aj miestne ženy, nie je to problém. Pozornosť ale venujte odevu, v ktorom sa na pláži objavujú. Úplne zakázané sú plavky typu bikín. Najmä v emirátoch Sharjah, Ajman a Ras al-Khaimah musia ženy na kúpanie mať aspoň jednodielne plavky, muži potom šortky. Počítajte tiež s tým, že odhalená žena u miestnych vzbudzuje značnú pozornosť. Prípadné poznámky sa oplatí ignorovať.

Ženy v Emirátoch - postavenie tunajších žien

Ženy sú v Emirátoch samostatnou kapitolou. V akejkoľvek inej arabskej krajine, ale aj v akomkoľvek inom emiráte SAE, sa úlohy žien nezmenili toľko ako v Dubaji. Hoci to na prvý pohľad nevyzerá (ženy tu chodia v hojnej miere stále zahalené), ich postavenie sa extrémne zmenilo. Tunajšie ženy a dievčatá majú vysoké vzdelanie, na rozdiel od iných arabských krajín môžu riadiť automobily alebo v nich jazdiť bez sprievodu muža. Ženy, ktoré si uhájili svoje postavenie v obchodnom svete ovládanom mužmi, sa tu tešia najvyššej vážnosti a majú dokonca aj niektoré privilégiá. Oné privilégiá majú tiež ženy na rôznych miestach - napríklad v štátnych inštitúciách. Je povolené (a dokonca aj očakávané), že žena si v prípadnej fronte pôjde stúpnuť dopredu, kde jej bude ponúknuté miesto na sedenie.

Ženy sa tu tiež môžu pohybovať bez sprievodu muža a miestne príslovie hovorí, že skôr ťava prejde uchom ihly, ako by bola žena obťažovaná! Dôvodom tejto skutočnosti je aj to, že hrozia extrémne prísne tresty tým, ktorí obťažujú ženy. V dopravných prostriedkoch sú vyčlenené miesta špeciálne pre ženy a tunajšie pláže môžu ženy navštevovať vo vopred jasne dané dni, kedy je prítomnosť mužov na plážach úplne zakázaná (výnimku tvoria malí chlapci do 8 rokov). Nejde ale o obmedzenie, ale o prejav slušnosti, ktorý je pre Emiráty toľko typický.

ženy v Dubaji

Jedlo a pitie v Emirátoch

Veľa ľudí si myslí, že pre tunajšiu kuchyňu sú typické arabské jedlá a pokrmy typu hummus, falafel a schawarma. Tie však nájdu svoj pôvod skôr v libanonskej, egyptskej a sýrskej kuchyni a s originálnou emirátskou kuchyňou nemajú nič spoločné. Aj napriek tomu sa tu arabský pôvod tak úplne nezaprie.

Dávne arabské menu sa skladalo z datlí, ťavieho mlieka, jahňacieho a baranieho mäsa, nevyhnutných chlebových placiek, a neskôr aj ryže a kávy. Jedlá často obsahujú množstvo oleja a iných tukov, korenia a cukru. Prakticky všetky hlavné jedlá vychádzajú z masového základu, hlavne jahňacieho a baranieho. Perzský záliv je nesmierne bohatým loviskom rýb a vôbec všetkých darov mora. K najchutnejším rybám patrí hamur a zubeidi, naozajstnou delikatesou sú ale obrie kráľovské krevety (rubian), ktoré inde na svete nezoženiete. Najdôležitejšou prílohou je ryža.

Machbous - tradiční jídlo

Medzi tunajšie tradičné jedlá patrí Margooga (dusená zelenina s mäsom a s arabským chlebom), Machbous (kuracie, jahňacie alebo kozie mäso s ryžou), Ma'louba (mleté ​​mäso s baklažánom a ryžou), Fireed (vyprážanie kurča alebo ryba), Harees (tradične konzumovaný počas ramadánu) a Mishwy (grilovaného mäsa). Jedlá sa väčšinou varia v jednom hrnci a pre ich dochutenie je používané korenia ako šafran, kurkuma, kardamón a tymián.

Po jedle takmer vždy nasleduje sladký dezert. V Emirátoch, rovnako ako v iných arabských krajinách sú sladkosti naozaj veľmi sladké. Obľúbené sú ale tiež dezerty z tekvice. Čo sa týka alkoholu, ten je tu k dostaniu vo veľmi obmedzenom množstve a v predajniach, ktoré sú pre bežných turistov takmer nedostupné. Navyše je pomerne drahý. Úplný zákaz alkoholu potom platí v emiráte Sharjah. Všade inde si takmer bez problému objednáte pohárik miestneho vína alebo tretinku piva. Z nápojov je veľmi obľúbená káva a silný čierny čaj.

Praktické informácie

Vstupné formality

S platnosťou od 22.3.2014 bola zrušená vízová povinnosť pre občanov Slovenskej republiky. Podmienkou bezvízového vstupu je cestovný doklad s minimálnou platnosťou 6 mesiacov po návrate zo Spojených arabských emirátov. Pre vstup nemožno použiť cestovný pas, v ktorom je doložený vstup alebo pobyt v Izraeli! Po prílete je zdarma udelená do pasu pečiatka oprávňujúca držiteľa na pobyt v dĺžke maximálne 30 dní (tzv. "Visa upon arival"). Radi by sme Vás tiež informovali o zavedení povinnej taxy tzv. Tourism Dirhams, ktorá platí pre všetky ubytovacie kapacity v Dubaji od 31.3.2014 a od 1.11.2015 aj pre hotely v emiráte Ras al Khaimah. Poplatok budú cestujúci hradiť na hoteli pri check-ine (najneskôr však do ukončenia pobytu) buď v hotovosti alebo kartou.

# Kategória ubytovania Poplatok za izbu
a noc (v USD)
1 5* hotel (alebo hotel či rezort vyššej kategórie) 5.50
2 4* hotel alebo rezort 4.00
3 3* hotel alebo rezort 3.00
4 2* hotel alebo rezort 3.00
5 1* hotel alebo rezort 2.00
6 Deluxe Hotel Apartment 5.50
7 Superior Hotel Apartment 4.00
8 Standard Hotel Apartment 3.00

Očkovanie

Očkovanie sa pre cestu do Spojených arabských emirátov nevyžaduje. Vezmite si so sebou lieky, ktoré bežne užívate pri zvýšenej teplote, bolestiach hlavy a črevných problémoch. Povinné nie sú žiadne očkovania.

Jazyk

Úradným jazykom je arabčina, dohovoríte sa aj anglicky a rusky.

Časový posun

Časový posun proti Slovenskej republike je + 3 hodiny, v dobe letného európskeho času je + 2 hodiny.

Cenová hladina

Ak by sme porovnali cenovú hladinu Slovenska a Emirátov, potom dospejeme k názoru, že taký život v Dubaji alebo iných Emirátoch sa vám oproti Slovensku pomerne zásadne predraží. Z aktuálnych štatistík vyplýva, že mesačné náklady na existenciu sú v priemere v Dubaji o 60% vyššie ako u nás v hlavnom meste Bratislave. Hlavný podiel na tom má strava, služby a predovšetkým nájomné, ktoré je tu až 350% vyššie ako u nás.

A čo koľko stojí? Orientačne:

  • Za menu v reštaurácii strednej triedy zaplatíte asi 13 EUR.
  • Pollitrová fľaša piva z obchodu vás vyjde asi na 2,60 EUR.
  • Drahšia je tu káva. Tá vás vyjde zhruba na 3,80 – 4,60 EUR.
  • Ako sme už spomenuli vyššie, najviac nákladné je tu bývanie. Trebárs mesačný nájom bytu o veľkosti 45 metrov štvorcových stojí asi 1.175 EUR.
  • Čo sa týka oblečenia, ani to nie je úplne najlacnejšie. Napríklad značkové džínsy vás vyjdú na 85 EUR, pár značkových topánok je potom ešte o 12 EUR drahšie.
  • Čo je tu naopak lacné, je benzín. Za liter benzínu zaplatíte asi 46 centov.
,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia