Dovolenka v USA

Charakteristika zeme

Príroda a USA - jedno nemôže existovať bez druhého. Milovníci plážových aktivít budú stáť pred náročným rozhodnutím - zvoliť radšej drsné a členité pláže Maine alebo zamieriť k zvlneným kráskam v Kalifornii?

Lákajú vás skôr výstupy na horských velikánov alebo pohodové treky tunajšou prírodou? K dispozícii máte klasiky v podobe Grand Canyonu, či národného parku Yellowstone, ale aj menej obvyklé turistické miesta. Že Vás začala naháňať chuť na sladké? Čo takto zamieriť do vyhlásených vinárskych oblastí a ochutnať výborné víno, ku ktorému budete zajedať miestne špeciality.

A keď už sme pri gastronomických špecialitách, nesmieme zabudnúť spomenúť skvelé jedlo. Pochutnať si môžete na tradičných fish and chips, BBQ, ale napríklad aj na morských plodoch, pizzi, cestovinách, molekulárnej kuchyni alebo výbornom talianskom pečive. To všetko môžete spláchnuť pivom z miestnych minipivovarov alebo vyššie spomenutým vínom.

Moderné stavby, ktoré skvele dopĺňajú historické skvosty, lákajú k návšteve. Tradičné aj vizionárske umenie si potom prezriete v tunajších múzeách a pri príležitosti výstav, ktoré sa v USA usporadúvajú takmer na každom kroku. Milovníci hudby určite ocenia mnoho festivalov a vystúpení.

Kam ísť? 

Môžeme vyraziť na východ do Nového Anglicka - kolísky národa. Zvodný je výlet do New Yorku, ktorý omračuje ruchom ulice či veľkosťou Manhattanu. Večné leto Floridy svedčí odpočinku, New Orleans zase priťahuje tých, čo túžia po zábave.

A západ? Tomu nechýba žiadna klimatická oblasť a krajinný typ. To pochopíme v prériách s bizónmi, v púštnych záhradách kaktusov alebo až vystúpime do hôr s lesoparkami, vulkánmi a ľadovcami. Bez dychu strnieme pri divokom Pacifiku v záplave dažďových pralesov a v klenbách sekvojí. Nehovoriac o strhujúcej krajine červených skál a kaňonov Utahu či Arizony. Cestovanie po západe je späté s duchom Divokého západu, indiánmi, kozmopolitným San Franciscom, stravujúcim Los Angeles, žiarivým Las Vegas či za snehobielymi vrcholkami ležiaci Aspen v Colorade. Tieto rozmanité pohľady sú nabité magickou podmanivosťou a zvádzajú k návratom. Takže: Let's get on the road…

Florida

Ešte pred sto rokmi bola Florida miestom džunglí a močiarov. Potom, počas niekoľkých rokov objavili Američania exotický pôvab prímorského štátu a učinili z neho raj na zemi. Prominentov ubudlo, ale z floridského Miami dosiaľ dýcha pyšný duch éry márnotratných milionárov.

Bílé pláže a sluneční paprsky jsou proslaveným znamením Floridy

Miami je tým pravým miestom širokých pláží, sporo odetých dievčat, kaviarní, barov, neónov a nočnej zábavy. Pocit pohody znásobí výlet do Key West, ktoré sa preslávilo neviazaným štýlom života a opovrhovaním pravidlami zvyšku USA.

Zaujímavé miesta na Floride:

 

New York

NY je městem, které nikdy nespí...

Je nefalšovaným stredobodom amerického sna. Kto chce tento novodobý Babylon pochopiť, musí ho zažiť - vstrebať jeho výšku, veľkolepé mosty, klokot ulice, uvoľnenosť a zdanlivú bezstarostnosť jeho obyvateľov. New York je tiež symfóniou farieb a zvukov klaksónov či jačania sirén. New York elektrizuje, omamuje a poznamenáva - niekedy na celý život…

Orlando

Orlando je město, které si snadno zamilují děti i dospělí

Každý rok zamieri do Orlanda neuveriteľných 25 miliónov turistov - teda zďaleka najviac v celých USA. Toto klokotajúce centrum zábavy malých i veľkých nemá vo svete obdobu. Disney World, Universal Studios, Morský svet - to je len stručný výber z mnohých tematických parkov a ich nespočetných atrakcií a lákadiel, ktoré sľubujú vyplniť aj tie najtajnejšie detské sny zo sveta rozprávok, filmov a fantázie.

Las Vegas

Město hříchu a hazardu? Hřích je spíše ho nenavštívit, než ho zatratit

Aké je toto oslnivé mesto hazardu? Prečo ho jedni zbožňujú a iní zatracujú? Tieto otázky si ľudia kladú väčšinou, až sa vymania z jeho kúzla, opustia preplnené ulice a vydajú sa v ústrety opusteným púšťam, ktoré ho obklopujú. Las Vegas je mestom kasín, ich noblesa berie dych. Ulica bujnie zábavou, oslňujú výbuchmi svetiel neónov, šokujú obrími obrazovkami a uzemňujú nepochopiteľnými atrakciami za milióny, milióny a milióny dolárov.

Havaj

Město Honolulu je vskutku havajským rájem k pohledání

Vitajte v raji rozprávkových možností. Od východu do západu slnka pozývajú nekonečné pláže, príkre útesy a ukryté zátoky na kúpanie, surfovanie a potápanie. To nie je zďaleka všetko. Veď Havajské ostrovy to je tiež exotická príroda, činné sopky, dažďové pralesy, ananásové polia, priateľskí ľudia a polynézska kultúra. Havajské ostrovy sedia tým, ktorí hľadajú oddych, zároveň uspokojí aj najnáročnejších cestovateľov bažiacich po poznaní. Čo dodať? Snáď len ALOHA - čiže vitajte…

Sprievodca jednotlivými ostrovmi Havaja:

Kultúra

Amerika je oproti Slovenskej republike v mnohom iná. Značné rozdiely panujú aj v oblasti kultúry. Američania sú nesmierne pohodlní ľudia, ktorí si na svoj komfort maximálne potrpia. Klasikou zostáva, že rodiny tu vlastnia veľa automobilov. Bez auta ste tu totiž prakticky bezradní a úplne bezmocní. Jednotlivé štáty sú od seba vzdialené niekoľko stoviek kilometrov a to môže platiť tiež napríklad o zdravotnej starostlivosti, obchodoch alebo školách. A pri pohodlí ešte chvíľu zostaňme - napríklad taká bežná šírka americkej postele je 1,6 metra (pre jedného človeka).

Pohled na město Chicago

Američania si tiež veľmi zakladajú na moderných technológiách, žijú sociálnymi sieťami, milujú značky, stretávanie sa s priateľmi a ich život je o cestovaní. Chcú sa baviť a užiť si každú minútu života, akoby bola ich posledná. Každá rodina tu prakticky vlastní rodinný dom alebo aspoň víkendovú chatu. Ceny týchto domov sú pomerne nízke, čo je možné prikladať aj ich slabej kvalite. Niet sa preto čomu čudovať, že ich Američania za svoj život vystriedajú rovno niekoľko.

Z amerických filmov a filmových snímok sa nám môžu Američania javiť ako úplne šialení, nudní a hlúpi ľudia. V skutočnosti to tak ale rozhodne nie je. Američania sú veľmi usmievaví, ústretoví a radi vám pomôžu v prípade akýchkoľvek ťažkostí. Na uliciach sa na seba všetci usmievajú a pýtajú sa, ako sa máte. Hocikedy vznikne aj príjemná konverzácia medzi úplne cudzími ľuďmi. Proste Amerika je taká, aká je práve kvôli ľuďom, ktorí ju robia skvelým miestom.

Hamburger

Americká kuchyňa

Čo sa týka stravy, na tú ale Američania príliš nehľadia. Veľkej obľube sa tu tešia miestne fast foody typu McDonalds, KFC, Burger King, Pizza Hut a pod. Kto by si ale myslel, že sú národným jedlom Američanov hamburgery, vyvedieme ho z omylu. Zhruba pred necelými sto rokmi bola typickým národným jedlom tzv. Jambalaya. V prapôvodnom recepte bola základnou surovinou veverička, neskôr králik, ktorého však v priebehu rokov nahradilo kurča. Obľúbené sú veľmi ostré jedlá a morské plody, vrátane rýb. Trebárs v Maine patrí k tradičným pokrmom homár varený v pare, na juhozápade Ameriky, ktorý značnou mierou ovplyvnil mexický vplyv, si pochutnávajú na fazuli pripravovanej na nespočetné množstvo spôsobov, ale aj na chrumkavých kukuričných lupienkoch. Sever Ameriky potom patrí steakom.

Medzi typické americké pokrmy patrí Bacon-Lettuce-Tomato (trojkombinácia zahŕňajúca slaninu, šalát a paradajku), Reuben sandwich (zahŕňa ražný chlieb, jemné pastrami a trochu kapusty), Philly Cheese Steak sandwich (čerstvá bageta s kúskami steaku s nastrúhaným syrom a dresingom) , Kubánsky sendvič (kubánsky chlieb je vystlaný šunkou, uhorkami a tenkými plátkami marinovanej bravčovej krkovičky. To všetko sa zaleje maslom a zapečie v kontaktnom grile.), Grilled cheese sandwich (na chleba si Američania namažú maslo alebo majonézu, položia naň jeden až päť druhov syra, prilepia druhý chleba, z oboch strán opäť namažú maslom a grilujú alebo opečú na panvici).

New York taxi

Etiketa - správne chovanie

Čo sa týka etikety, už vyššie sme spomenuli, že sa na seba Američania neustále usmievajú, pýtajú sa, ako sa máte a to isté budú očakávať tiež od vás. V Amerike prakticky neexistujú tabuizované témy, baviť sa tu tak môžete v zásade o všetkom možnom. Základným stavebným kameňom americkej etikety je vypätý individualizmus. Nie je preto vhodné pred ostatnými kohokoľvek ohovárať. Obľúbené sú vtipné bonmoty, zdvorilé na návšteve je chváliť a po jedle je celkom obvyklé, že sa muži a ženy rozídu a bavia sa zvlášť. Ak hostiteľka nemá umývačku riadu alebo slúžku, je bežná pomoc návštevníčok s riadom. Inak by ste tu v zásade nemali byť ničím vykoľajení.

Nakupovanie

Čo si priviezť z USA? Oblečenie, kozmetiku alebo elektroniku. A vezmime to hneď poporiadku. Medzi tovary, ktoré sa oplatí v USA nakupovať, patrí predovšetkým a jednoznačne oblečenie. Najmä oblečenie značkové, ktoré tu stoja zlomok toho, koľko sme zvyknutí platiť v SR. Výhodné je napríklad oblečenie značky Guess, Tommy Hilfiger alebo Nike a Adidas, ktoré tu stojí asi tretinu toho, na čo ste zvyknutí u nás. Oblečenie tu nakúpite v obrích nákupných centrách, a ak sa vám pošťastí, môžete na jeho nákupe ušetriť vďaka zaujímavým akciám (napr. Black Friday, kedy v USA vrcholí naozajstné nákupné šialenstvo). Pozornosť venujte tiež outletovým obchodom, kde nájdete výpredajový tovaru z predchádzajúcich kolekcií za veľmi prijateľné ceny.

Boty Nike

Z kozmetiky tu nájdete výrobky vyhlásených známych i tých menej známych značiek. Veľmi obľúbená je trebárs kozmetika MAC, ktorú tu opäť zakúpite za úplné minimum (v porovnaní s cenami u nás).

Oblečení

Okrem oblečenia sa v USA oplatí nakupovať aj elektroniku. Pozor si však dávajte na to, že na elektronika tu má záruka len jeden rok. Navyše v prípade reklamácie musíte tovar zasielať späť do USA, čo sa vám rozhodne nevyplatí (zvlášť v situáciách, kedy by vám reklamáciu predajca neuznal). Preto sa oplatí vybranú elektroniku dostatočne odskúšať priamo na mieste, s čím by predajcovia nemali mať žiadny zásadný problém. Na niektoré značky dokonca môžete uplatniť medzinárodnú záruku. Nie je ich však veľa.
Chcete sa dozvedieť niečo viac o povahe Američanov? Navštívte náš špecializovaný portál Amerika.cz. 

,

Celý svet na dlani

Vyberajte podľa kontinentu

Afrika

Ázia

Severná Amerika

Latinská Amerika

Európa

Australia a Oceánia