THAJSKO – V Thajsku sa na uliciach stretnete s budhistickými mníchmi, večer môžete navštíviť niektorú z mnohých reštaurácií, barov, nočných klubov či salóny s thajskými masážami. Po dvoch príjemne strávených dňoch v Bangkoku záleží len na vás, ktorú z mnohých thajských letovísk navštívite.
Keď si budete vyberať zájazd do Thajska, vyberajte starostlivo. Thajsko je krajinou mnohých tvárí, krajín, kde jeden deň môžete stráviť v národných parkoch a ten druhý prežiť na krásnej pláži. Dovolenka v Thajsku môže byť plná akcie, ale aj pokojná a zasľúbená relaxu.
Nie je pre vás destinácia tým hlavným kritériom, ale trváte na konkrétnom termíne? Pozrite si last minute zájazdy do Thajska.
V severnom, severovýchodnom a strednom Thajsku sa striedajú tri ročné obdobia. Ide o teplé obdobie, obdobie dažďov a studené obdobie. Tieto tri ročné obdobia vytvárajú tunajšie monzúny. V južnom Thajsku ide o len dve ročné obdobia. Najlepšie obdobie na dovolenku do Thajska je november, december, január, február, marec.
Ihneď po tom, čo do Thajska dorazíte, budete doslova ohromení záplavou najrôznejšieho tovaru, ktorý je turistom k dispozícii. Ak hľadáte destináciu, kde sú na potreby turistov plne pripravení, je Thajsko jasnou voľbou.
Ak prahnete po tradičných thajských suveníroch, potom sa porozhliadnite po drahých kameňoch. Thajsko je totiž svetovým centrom pre ťažbu, spracovanie a obchod s drahokamami. Ťaží sa tu najmä prvotriedne zafíry, rubíny a zelený jadeid. Ak sa v kameňoch nevyznáte, vždy odporúčame spoločnosť odborníka. Rozhodne kamene nenakupujte na plážach alebo tržniciach. Ak si chcete priviezť skutočný originál, zamierte do centier ťažby (napr. Kanchanaburi, Mae Sot, Mae Sai) alebo do renomovaných obchodov.
Ďalším nemenej obľúbeným suvenírom je thajský porcelán. Spoznáte ho podľa typickej šedozelenej farby. Do špecializovaných obchodov sa dováža z oblasti Sukhothai. Okrem šedozeleného porcelánu môžete naraziť aj na porcelán piatich farieb, ktorý je známy pod označením benčarong.
Ďalším typickým suvenírom sú aj lakované výrobky, napríklad ručne vyrábané vázy, šperkovnice, misky a iné predmety z bambusu, konských vlasov a prírodného laku. Zaujímavosťou týchto výrobkov je skutočnosť, že ich výroba trvá často až pol roka, čomu zodpovedajú aj ceny.
Medzi typické suveníry patrí tiež textil. Ak hľadáte naozaj kvalitné hodváb, Thajsko je jasnou voľbou. Hodváb, ktorý pochádza zo severnej časti Thajska, patrí k najkvalitnejším na svete. Za pomerne zaujímavú cenu tu zoženiete hodvábne košele, kravaty alebo i oblek. Výhodné je tiež nakupovanie bavlneného oblečenia, ktoré tu zoženiete doslova za pár korún. Vyhlásené je tu aj šitie na zákazku. Thajčania vám počas 24 hodín ušijú komplet celý oblek inšpirovaný modely svetových návrhárov. Aby vám však skvele padol, počítajte s 2, ideálne potom 3 skúškami. Vždy si nechajte dobré krajčírstvo odporučiť niekým skúsenejším a dôveryhodnejším.
Za zmienku určite stoja aj výrobky z dreva. Zaobstarať si tu môžete napríklad postavičky slonov a Budhov alebo výrobky z teakového dreva.
Nemenej zaujímavé sú aj výrobky pôvodných horských kmeňov, ktorých v Thajsku žije približne 30. Ich príslušníci vyrábajú napríklad odevy z ručne tkaných látok, krásne šperky, ozdoby, tašky cez rameno a rôzne iné suveníry.
Pokiaľ si potrpíte na suveníry, ktoré sa dajú zjesť alebo vypiť, potom vám má Thajsko opäť čo ponúknuť. Obľúbeným suvenírom je orientálne korenie, thajská rybia omáčka, sušené chilli papričky, chipsy z banánov a manioku. Z alkoholu môžeme odporučiť napríklad ryžovú whisky Mekong alebo napríklad rum z cukrovej trstiny. Obľúbeným suvenírom je aj tunajšie ovocie. To sa ale pomerne skoro skazí.
Thajsko je jednou z najviac fascinujúcich krajín na svete, značne odlišnou od nášho západného vnímania sveta. Vedľa seba tu žijú najrôznejšie kultúry, ale aj vyznávači odlišného náboženstva. Napriek tomu ide o nesmierne harmonickú krajinu, kde nie je pre stres a zhon miesto. Thajsko je po celom svete preslávené svojou pohostinnosťou. Miestni sa k cudzincom správajú naozaj pekne a sú vždy pripravení pomôcť. Pokiaľ do Thajska zamierite, stačí, keď sa budete riadiť zdravým rozumom.
Kráľ a vôbec celá kráľovská rodina je v Thajsku alfou a omegou. Thajčania ju držia v úcte a to isté vyžadujú tiež od cudzincov. Ak by ste kráľovskú rodinu akokoľvek urazili, hrozí vám odňatia slobody na 3 až 15 rokov. Urážka monarchie je navyše tým najväčším faux pas, ktorého sa môžete v Thajsku dopustiť.
Ak sa nachádzate na festivale alebo inej verejné udalosti, je dobré, keď sa budete v správaní inšpirovať ostatnými. Počítajte s tým, že pred každým premietaním filmu v kine sa hrá štátna hymna, pri ktorej sa stojí. Od vás sa samozrejme očakáva to isté. Rovnako ako úcta ku kráľovskej rodine je od vás vyžadovaná úcta k Buddhovi a všetkým jeho vyobrazeniam.
Čo sa týka spoločenských pravidiel správania sa, dôležitý je pozdrav a zdvorilé poďakovanie. Pri pozdrave si Thajčania nepodávajú a netrasú rukami. Namiesto toho zopnú ruky ako pri modlitbe, tak aby špičky prstov smerovali približne do výšky tváre, a ľahko skloní hlavu. Tento pozdrav sa nazýva "vaj". Prvá sa zdraví vždy mladšia osoba, tá staršia následne pozdrav opätuje. Thajčania sú veľmi slušní a neustále za všetko ďakujú. Robte to tiež tak. Keď si osvojíte slovíčko "khrab", rozhodne tým nič nepokazíte.
Za hrubý prehrešok je považované dávať nohu cez nohu a smerovať s ňou k druhej osobe, tak aby sa jej táto musela vyhnúť. Noha je považovaná za pokorný úd a nie je vhodné s ňou kamkoľvek ukazovať. Rovnako nevhodné je dotýkať sa niekoho hlavy. Prejavy náklonnosti medzi mužom a ženou sú v spoločnosti nežiaduce. Rovnako nežiaduce je nahnevaná tvár. Tá svedčí o vašom zlom vychovaní.
Hoci sú tunajšie pláže naozaj prenádherné a doslova nabádajú k opaľovanie hore bez, nudizmus je tu protizákonný. Thajčania sú tiež veľmi čistotní a nedokážu pochopiť turistov, ktorí ich krajinu navštívia v starom, špinavom alebo roztrhanom oblečení.
Veľmi dôležité je tiež vedieť, ako sa správať v chrámoch. Vždy si vyzujte topánky. Budhistickí mnísi sa nesmú dotknúť žien. Ak by im žena chcela niečo odovzdať, musí tak urobiť skrz muža. V chrámoch nie je vhodné fotografovať sochy Budhu alebo pred nimi nijako pózovať. Za hrubý prejav neúcty je považované otočiť sa s batohom chrbtom k soche Budhu. Ženy naopak musia rešpektovať to, že do niektorých chrámov je im vstup zakázaný.
Pre thajskú kuchyňu je typická jej rozmanitosť a čerstvosť potravín, z ktorých sa jednotlivé jedlá pripravujú. Stretnete sa tu tiež s celým radom špecialít - od rôznych druhov byliniek a korenia, až po hmyz, ktorý je bežným sortimentom v pouličných stánkoch.
Isté prvky má thajská kuchyňa spoločné s čínskou a indickou kuchyňou. Hlavným rozdielom je ale to, že thajská kuchyňa je trochu pálivejšia, ako obe dve vyššie spomínané. Dôraz je tu kladený najmä na rýchlu prípravu a vysokú teplotu. Alfou a omegou thajskej kuchyne je jednoduchosť.
Medzi základné suroviny, prevláda v thajskej kuchyni, patrí nepochybne ryža a ryžové rezance. Okrem klasickej bielej ryže sa tu môžete stretnúť s ryžou jazmínovou ale aj jej tmavšími odrodami. Veľmi sa tu dbá na jej správnu prípravu, ktorá spočíva v troch formách. Ryžu v Thajsku dostanete buď varenú, lepivú alebo smaženú. Medzi ďalšie prílohy patrí tapiok, sójové bôby, kukurica alebo taro.
Ako základ jedál je považovaný palmový alebo sójový olej. Pokrmy sú dochucované rôznymi druhmi bazalky, chilli, karí, cibuľou, citrónovou trávou, citrusmi, muškátovým orieškom, mätou, zázvorom, škoricou, koriandrom, sezamom, kurkumou, kokosom, ale aj obľúbenou rybou omáčkou, ktorá je fermentovaná.
Thajským národným jedlom je Pad Thai. Ide o ryžové rezance na thajský spôsob, ktoré sa pripravujú v panvici wok, s čerstvou zeleninou a s kuracím mäsom alebo s krevetami.
Medzi typické thajská jedlá patrí Bami Haeng mu daeng, čo sú rezance s plátkami bravčového mäsa, Kaeng Khiam wan, ktoré predstavuje kari v kokosovom mlieku s chilli papričkami. Obľúbené je aj Kaeng phanaeng - kuracie kari s krevetami, koriandrom, chilli papričkami a bazalkou, alebo Khai phat met mamuang himaphan, čo je vyprážané kurča s kešu orieškami. Rezancová polievka s rôznymi druhmi mäsa alebo krevetami sa nazýva Khai ti u Khai.
Pokiaľ si potrpíte na niečom naozaj pikantnom, doprajte si khao kha práeo - kura s pálivou zeleninou. Ak vás pikantné varianty nelákajú, potom si dajte Khao man Khai, čo je varené kura s ryžou. Klasické kurča na grile sa tu volá Khao Mu yang. Zaujímavosťou je pokrm khao niau, ktorý predstavuje lepivú ryžou, z ktorej Thajčania prstami uhnetia guľôčku, ktorú namáčajú do rôznych omáčok. Ak milujete sladkú ryžu, dajte si khao niau mamuang, čo je mango s lepivou ryžou, osladené kokosovým mliekom a trstinovým cukrom.
Vyprážaná ryža s vajíčkami, kúsky mäsa a zeleniny sa tu nazýva khao phat. Ryžová kaša, niekedy s vajíčkom, môže byť sladká s klinčekmi a škoricou alebo slaná s čili papričkami nesie názov khao tom. Kurča na kari hľadajte pod názvom khao van Khai. Rezancová polievka, často so zeleninou alebo masovými knedličkami si tu objednáte ako kuatiau nam. Ak máte chuť na vyprážané bravčové mäso, korenené bazalkou, vypýtajte si mo sap bai kraphao. Pokiaľ chcete ochutnať thajskú čili omáčku, dajte si nam prik. Do chilli si budete namáčať surovú zeleneninu a fritované kúsky mäsa.
Patríte medzi milovníkov tradičných thajských polievok? Objednajte si tom yam - polievku z paradajok, okorenenú koriandrom, citronelou a chilli papričkami. Mäso v kokosovej omáčke sa tu volá pha Neng. Ako dezert si môžete dať kokosový puding, ktorý sa pripravuje studený alebo zapečený. Jeho meno je sangkhaya. Pokiaľ si potrpíte na šaláty, objednajte si yam Thale - teplý alebo studený šalát z darov mora, podávaný ako predjedlo na šalátovom liste.
Pred samotným jedlom sa v Thajsku zvyčajne podáva voda s ľadom. Thajčania zvyčajne pijú k jedlu vodu alebo studený čaj (cha jin yen), k večeri aj pivo alebo whisky. Veľmi drahé sú tu vína, a to kvôli vysokej dovoznej dani.
V Thajsku sa používa Thajský baht (THB), ktorý sa delí na 100 satangov. V obehu sú papierové bankovky v hodnotách 20, 50, 100, 500 a 1000 THB a kovové mince v hodnotách 25 a 50 satangov a 1, 5 a 10 bahtov. Najlacnejšie kurzy ponúkajú malé zmenárne a banky, platiť je možné aj kreditnými kartami, väčšinou však s trojpercentnou prirážkou. Čo sa týka samotných cien, tie sú poväčšine dvojaké - jedny pre Thajčanov a druhé pre cudzincov.
Mohlo by sa vám páčiť
Ocenenie udelené odborným časopisom TTG:
Najlepší touroperátor pre Áziu, Austráliu a Oceániu pre rok 2013
2. najlepší touroperátor pre Ameriku pre rok 2013
3. najlepší touroperátor pre Afriku pre rok 2013
Copyright © 1994 - 2025 Cestovná kancelária ESO travel s.r.o., všetky práva vyhradené Aira GROUP, Outsourcing IT